Stříbrná mince 200 Kč k 500. výročí narození Jana Blahoslava 2023 Proof

Kód: 44701
Neohodnoceno
590 Kč
Skladem
Můžeme doručit do:
19.6.2024
Možnosti doručení

Pamětní stříbrná mince ve variantě Proof vydaná Českou národní bankou v nominální hodnotě 200 Kč k 500. výročí narození Jana Blahoslava 2023.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Vypsání ceny se zúčastnilo 15 výtvarníků, kteří předložili celkem 28 sádrových modelů. Vyhodnocení uskutečnila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 22. února 2022. Odborným poradcem byl ThMgr. Jan Klas, biskup Jednoty bratrské.

Návrhy byly hodnoceny tradičním tříkolovým způsobem. V prvním kole bylo vyřazeno třináct návrhů, které se vyznačovaly výtvarnými či technickými nedostatky. Ve druhém kole bylo oceněno šest návrhů základní odměnou a čtyři návrhy zvýšenou odměnou.

Do třetího kola postoupilo pět návrhů, které komise označila za tematicky i výtvarně nejzdařilejší. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh Vojtěcha Dostála, DiS., za výtvarný soulad obou stran, stylizovaných do podoby knihy s textem a portrétem s brýlemi. Druhou cenu komise udělila návrhu Asamata Baltaeva, DiS., za sochařskou transpozici Šamotulského kancionálu. Třetí cenu obdržel návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů za krásný portrét a ztvárnění symbolů Jednoty bratrské. Návrh akademického sochaře Michala Vitanovského a další návrh Vojtěcha Dostála, DiS., získaly ve třetím kole mimořádné odměny.

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 23. března 2022 potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle návrhu Vojtěcha Dostála, DiS.

Doplňkové parametry

Kategorie: Stříbrné mince ČNB emise 2023
Země původu: Česká republika
Mincovna: Česká Mincovna
Hmotnost: 13 g
Průměr: 31 mm
Emise: únor 2023
Nominál: 200 Kč

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: