Novinky

Pobočka v Brně otevřena! Těšíme se na Vás

Dobrý den, 

nejen pro zákazníky z Brna a okolí máme skvělou zprávu! Otevřeli jsme novou pobočku Aurum Bohemica, kde se na vás těšíme každý pracovní den od 9 do 17 hodin.

 

Rádi bychom Vám touto cestou nabídli slevový kupón BRNO200 ve výši 200 Kč u objednávek nad 10 000 Kč. U objednávek s osobním odběrem na pobočce v Brně bude uplatněna navíc extra sleva ve výši 100 Kč k již uplatněnému kupónu.

 

Kde nás najdete? 

Najdete nás v centru Brna na adrese Radnická 12, co by „zlatým valounem“ dohodil od Zelného trhu. Přímo na prodejně na vás čeká nabídka investičních zlatých mincí, investičních zlatých slitků a dalšího sortimentu. 

 

Přijďte si pro kávu i radu nad zlato 

Samozřejmostí je široká nabídka služeb a možnost probrat veškeré vaše dotazy u šálku lahodné kávy. Přímo na pobočce poskytujeme: 

  • Investiční poradenství a obchodní konzultace 
  • Okamžitou fixaci ceny do 270 tisíc 
  • Nákup a výkup investičních produktů za bezkonkurenční ceny, to vše v hotovosti nebo převodem do 270 tisíc 
  • Komisní prodej 

Neváhejte si k nám naplánovat cestu a zavítat do světa investičního zlata a stříbra. 

tým Aurum Bohemica

Recept na inflaci? Investiční zlato | Aurum Bohemica

Recept na inflaci? Investiční zlato!

Lidé v současné ekonomicky nestabilní době hledají způsoby, jak ochránit své peníze před inflací, protože se obávají rizika ztráty svých úspor. Někteří investují do nemovitostí nebo akcií, jiní volí velice osvědčený způsob uchování hodnoty svých peněz - zlato. Z dlouhodobého hlediska (10-20 let) se jedná o investici s nízkým rizikem. Hodnota drahého kovu má tendenci růst, protože je přímo úměrná inflaci - čím vyšší je inflace, tím vyšší je cena zlata.

Obyvatelé mnohých evropských zemí se bojí rostoucí inflace a nakupují zlaté slitky a mince mnohem aktivněji než kdykoliv předtím. Podle agentury Bloomberg, byla poptávka po drahém kovu v evropských zemích v první polovině roku 2021 nejvyšší od roku 2009 v důsledku světové finanční krize.

slitky a mince
numismatika

Chraňte své úspory před znehodnocením

Zlaté slitky a mince se v Evropě nyní nakupují o 35 % častěji než v předchozích šesti měsících. Celosvětová poptávka po zlatu se zvýšila v průměru o 20 %. Ekonomové se domnívají, že investice do drahých kovů je nyní perspektivní - můžete si tak totiž pojistit prostředky proti znehodnocení.

Například v Německu nyní začala inflace opět stoupat, protože se ekonomika zotavuje z následků několika vln pandemie koronaviru. V červenci tohoto roku vzrostly spotřebitelské ceny nejvíce za posledních několik desetiletí, a to o 3,8 procenta. Podobně jsou na tom i jiné země, včetně České republiky, která je na ekonomice Německa značně závislá. Záporné úrokové sazby v Evropě rovněž zatraktivnily aktiva v drahých kovech namísto uchování měny a investic do akciového trhu.

Investování do zlata není jen pro bohaté

Inflace postihuje všechny, jen někteří lidé z ní mají prospěch a jiní utrpí ztráty. Proto věříme, že zlato by mělo být dostupné všem. Když mluvíme o zlatu, nemluvíme o zlatých náušnicích po babičce jako dědictví nebo o bílém zlatu v podobě šperku ze zastavárny - mluvíme o fyzickém, čistém, investičním zlatu, jako jsou slitky, nebo investiční mince.

Zlato je mimořádně důležitou komoditou, která má schopnost působit na měnu a jakýkoliv pohyb na akciových trzích má přímý vliv na chování zlata. Například, když země prodá část svých zlatých rezerv, měna má automaticky tendenci snižovat svou hodnotu. Nicméně, právě díky opačnému vztahu mezi zlatem a měnami, je možné zlato považovat jako úspěšnou pojistku proti inflaci, jelikož peníze investované do zlata na své hodnotě neztrácí.

Autor: Martin Sluka, Ing. Jaroslav Křůpala

Zlatá mince 5000 Kč Litoměřice 2022 nyní v prodeji

1160x441

Pětiletý cyklus ČNB, který je věnovaný městským památkovým rezervacím České republiky, představuje svou čtvrtou emisi. 

Zlatá mince 5000 Kč Litoměřice 2022 špičkové kvality dle návrhu Lenky Nebeské, DiS. symbolizuje krásy Litoměřic a je nejen zajímavým sběratelským artiklem, ale také skvělou investiční příležitostí. Mince jsou raženy jak v Proof tak i Standard kvalitě. 

Proces vzniku mince 

Vítězný návrh mince vychází z celkem 12 návrhů, které byly předloženy v rámci výtvarné soutěže ČNB o umělecký návrh zlaté mince Městská památková rezervace Litoměřice. Na vyhodnocení se podílel i odborný poradce PhDr. Filip Hrbek, radní města Litoměřice. 

Návrh medailérky Lenky Nebeské, DiS. zaujal nápaditou koláží historických staveb v popředí s nejznámější dominantou města – štítem domu u Kalicha. Na averzní straně najdete zdobené štíty litoměřických domů. 

Prohlédněte si další zlaté mince 

V nabídce u nás na e-shopu najdete také další zlaté pamětní mince. Ty představují nejen sbírkou jedinečných uměleckých děl, ale fungují i jako pozvánka pro návštěvu městských klenotů na našem území.  

 

Valcambi - Továrna na zlato | Aurum Bohemica
Ve světě komodit se neustále dějí zajímavé věci. Zlatá horečka stoupá a zlato láme všechny dosud známé rekordy, v důsledku stále stoupající inflace. Obrovské teplo, tmavé zdi, kotle, které připomínají peklo a v nich poklad, který investorům zrychluje tep. V tomto článku Vám přiblížíme jedno z nejstřeženějších míst ve Švýcarsku, továrnu na zlato. Tento komplex se nenápadně schovává mezi kopci u jezera Lugano. Multimiliardový byznys, který od světa venku dělí tři bezpečnostní perimetry, stráže a detektory kovu.

Za zdi téhle fabriky se nedostane jen tak někdo. Není to jednoduchý proces, ani když máte priviliegium a přístup do tohoto komplexu. Pověřené osoby vám přiřadí doprovod, sledovací čipovou kartu, odevzdáte mobilní zařízení, všechny šperky a kovové věci. Dále vás nemine zamřížovaný turniket, několik bezpečnostních dveří, dlouhý tunel a  detektor radioaktivity. Nakonec vám do ruky položí zlatou cihlu.

Kilogramová cihla zlata se celkem snadno schová v dlani, a tak není divu, že tohle místo, slévárna zlata Valcambi, je jedním z nejhlídanějších míst ve Švýcarsku.

Uvnitř to sice vypadá jako obyčejná továrna, jen tu stroje místo oceli slévají a lisují lesklý, žlutý a vzácný kov - zlato.
Teplota, při které tečou miliardy, je 1064 stupňů Celsia.

Cihla zlata je totiž těžká váha, nejenom v dlani, ale i na finančním trhu. Od začátku roku cena zlata v dolarech vyskočila skoro o čtvrtinu a po zlatu je teď enormní poptávka.

Proč? Akcie i nemovitosti jsou předražené, dluhopisy nevydělávají. Svět je plný nejistoty a lidé se bojí. „A panika dělá zlatu dobře,“ říká Michael Mesaric, který zlatému kolosu Valcambi šéfuje.

Čím více strachu, tím více lidé kupují zlato jako uchovatele hodnoty. Jako pojistku pro případ, že by snad měla přijít válka, devalvace papírových peněz nebo jiná katastrofa. „Cena zlata a poptávka po něm v sobě nesou všechny obavy a nejistoty lidí na dalšího půl roku.“ myslí si Mesaric. A to může Michaela Mesarice jen těšit. Valcambi je totiž největší slévárnou zlata na světě a i díky ní je Švýcarsko globální jedničkou ve zpracování tohoto drahého kovu. Čím větší je zájem o zlato, tím víc práce a peněz místní slévárna Valcambi má.

„Každý den zpracujeme kolem 3,8 tuny zlata ve slitcích a investičních mincích. V překladu to dělá skoro čtyři milardy korun denně.“ vysvětluje výrobní ředitel Simone Knobloch.
 
Valcambi_v_clanku

Ve slévárně Valcambi je každopádně vidět, že investoři v potenciál zlata věří. Všechny stroje jedou na tři směny, a slévárna, kterou dřív vlastnila banka Credit Suisse a v roce 2019 ji koupila indická společnost Rajesh Exports, investuje do inovací.

Linka na výrobu kilobaru (oblíbeného kilogramového zlatého slitku) je plně automatická. Na jednom konci si stroj sám odměří zlatá zrnka a na druhém vyjede na pásu zlatý slitek. Speciální kamera na lince ještě sama zkontroluje a vyhodnotí, zda je cihla bez prasklin nebo oděrek. V poslední fázi na zlatý slitek laser vypálí speciální identifikační číslo. Pověřená osoba pak cihlu po cihle skládá jednu vedle druhé do krabice. Ve zlatě se do ní vejde kolem 25 milionů korun.

Cihla, kterou nakupují centrální banky do svých zlatých rezerv, nese název Good Delivery Bar a váží 12 kilogramů. Ve Valcambi těchto cihel zlata najdete desítky, leží ve skladech na zemi, na vozících jedoucích z výroby, nebo jsou vyskládané na stole uprostřed slévárny, kde pod modrým plamenem pomalu chladnou, aby nepopraskaly.

Kromě zlatých cihel se ale Švýcaři poslední roky orientují i na jiné projekty – vymysleli zde např. padesátigramový slitek. "Tento slitek připomíná čokoládovou tabulku, kterou můžete rozlámat na zlaté čtverečky a podělit děti nebo vnoučata.“ ukazuje výrobní ředitel Knobloch.

Za mohutnou kovovou mříží, která je mimo pracovní dobu ještě zavřená za speciálními dveřmi, má Knobloch další království - vzorkovnu. Zde se kromě celé výrobní řady schovávají i projekty, jejichž čas teprve přijde. Jsou to např. zlaté pyramidky, které mají připomínat čokoládu Toblerone, nebo třígramový slitek, který se dá rozložit a následně složit do tvaru trojrozměrné hvězdy.

Velká část zlatých dolů leží v konfliktních oblastech. Investory dnes čím dál více zajímá, odkud zlato pochází, a tak Valcambi vytvořili část výroby fair trade a zavedli vlastní certifikáty Green Gold. Investor, který zlato koupí má tedy jistotu, že kupuje zlato, kvůli kterému netrpěla ani příroda, ani lidé. Valcambi vozí zlato z celého světa, hlavně z velkých dolů, kde může hlídat férové podmínky.

Zlato není byznys jen díky šperkům a investorům, ze slévárny ho dodávají i Applu a dalším výrobcům elektroniky nebo také zubařům.
V roce 2021 elektronika a medicína spolkly necelých devět procent světové spotřeby zlata.
 
Nyní je možno produkty Valcambi zakoupit i prostřednictvím našich prodejen a e-shopu.
 
Autor: Aurum Bohemica
Münze Österreich - Rakouská Mincovna | Aurum Bohemica

Münze Österreich je rakouská národní mincovna s více než osmisetletou historií. Je známa po celém světě především pro své odborné znalosti v oblasti zpracování drahých kovů a výroby mincí. Patří k největším světovým mincovnám. V roce 1194 zaplatil anglický král Richard I., uvězněný ve Vídni po návratu z křížových výprav, vévodovi Leopoldovi IV. za svou svobodu 15 tun stříbra. Leopold ze své kořisti nechal razit stříbrné mince, což znamenalo počátek Rakouské mincovny (ačkoliv se o ní historické dokumenty více než dalších 200 let nezmiňují).

Mincovna se během své historie stěhovala na několik míst. Jejím dřívějším hlavním sídlem byl po delší dobu Zimní palác prince Evžena Savojského, než se nakonec v 19. století usadila v Heumarktu v centru Vídně, kde se mince razí dodnes. Když v roce 1919 vznikla Rakouská republika, byla vídeňská mincovna určena jako jediná mincovna v zemi. V roce 1989 se mincovna stala veřejnou dceřinou společností Öesterreichische Nationalbank (Rakouské národní banky) a její název byl oficiálně změněn na Rakouská mincovna (“Münze Österreich”). Vídeňská mince se známým názvem "Wiener Philharmoniker", trvale ceněná investory, byla v letech 1992, 1995 a 1996 nejprodávanější mincí na světě a je dodnes jednou z nejčastějších investic ve světě investorů investujících do drahých kovů. 

Rakouská mincovna vyrábí téměř 450 milionů mincí ročně. Je mezinárodně proslulá důrazem na detail a řemeslnou zručností svých zaměstnanců. Rakouská mincovna díky svým dlouholetým zkušenostem používá nejmodernější rafinační procesy v oboru. Mincovna je navíc ve většinovém vlastnictví státu, což zaručuje kvalitu jejích výrobků.

photoeditorsdk-export (22)

Tato rafinerie také nabízí zlaté a stříbrné slitky od 1 gramu až do 1 kg. Společnost Argor Heraeus vyrábí pro Rakouskou mincovnu jedinečnou řadu slitků s holografickým designem. Jedná se o takzvané kinebary, což znamená, že na zadní straně slitku je laserem vyhotovený nápis, který nelze nijak padělat. Tuto technologii má navíc k dispozici pouze společnost Argor Heraeus. Jelikož se v roce 2002 stala firma Argor Heraeus akcionářem Rakouské mincovny Münze Österreich, nabízí tato mincovna oficiálně tuto technologii pod svým jménem a se zárukou nejvyšší kvality. 

Mezi další investiční zajímavosti patří mince Vídeňská filharmonie (Wiener Philharmoniker), která se vyrábí v pěti velikostech (od 1/25oz do 1oz). I přesto že nejznámější zůstává zlatá mince Vídeňská filharmonie o hmotnosti 1oz, zvyšuje se poslední dobou zájem i o stříbrnou verzi této mince. Mincovna patří pod Rakouskou národní banku a je mimo jiné pověřena navrhováním a ražbou Euro mincí obíhajících v Rakousku. Při zvláštních příležitostech jsou vyráběny i pamětní kusy. Společnost Münze Österreich vlastní v Rakousku též firemní prodejny, které nabízejí a dodávají její výrobky.

Rakouská mincovna je na oficiálním (a velmi výběrovém) seznamu LBMA Good Delivery List for Gold, což je seznam certifikovaných rafinérií. Analýzy a kritéria kvality, kterých musí slitky dosáhnout, aby tento certifikát získaly, z něj činí všeobecně uznávaný standard kvality.

Autor: Polina Nozdrina, Martin Sluka

 
 
Historie a původ Kanadské královské mincovny | Aurum Bohemica

Královská kanadská mincovna v Ottawě (Royal Canadian Mint, francouzsky Monnaie royale canadienne) je jednou ze dvou budov Královské kanadské mincovny. Druhá se pak nachází ve státě Winnipeg. Ottawská mincovna razí pouze pamětní mince, naproti tomu pobočka ve Winnipegu je určena pro výrobu oběživa jiných států. Od svého otevření v roce 1976 vyrobila mincovna ve Winnipegu mince pro více než 70 zemí: Centavos pro Kubu, Koruny pro Norsko, Fils pro Jemen, Pesos pro Kolumbii, Krónu pro Island, Baht pro Thajsko a tisíci-dolarovou minci pro Hongkong.

Prvních 50 let kanadské nezávislosti se mince razily převážně v Londýnské mincovně a v malém počtu v mincovně Heaton v Birminghamu. V roce 1901 bylo rozhodnuto postavit první mincovnu v Ottawě. Dne 2. ledna 1908 během slavnostního otevření spustil generální guvernér Kanady lord Grey s manželkou mincovní lisy. V té době zde pracovalo 61 zaměstnanců. V roku 2016 se již toto číslo pohybovalo kolem 1 280. O tři roky později začala mincovna poprvé elektrolyticky rafinovat zlato. Tato metoda byla ale příliš časově náročná, a tak v roce 1915 mincovna zavedla novou techniku s použitím chlóru, která byla vyvinuta v Austrálii a přispěla ke zlepšení kvality použitého zlata. Od té doby byl proces čištění ještě několikrát upraven a v současnosti používaný proces využívá jak chlór, tak elektrolýzu.

mint-south-body-full

Královská kanadská mincovna je korunní společností. Korunní společnost má při plnění veřejných zájmů větší manažerskou nezávislost než jiné vládní subjekty, což znamená, že může fungovat komerčním způsobem. Stejně jako společnosti soukromého sektoru má mincovna představenstvo složené z předsedy, prezidenta a generálního ředitele mincovny a také osmi dalších členů představenstva.

Prezident a generální ředitel Královské kanadské mincovny je tradičně znám jako Master of the Mint. Prezidentkou je Marie Lemayová (jmenovaná v roce 2019) a předsedkyní představenstva je Phyllis Clarková. Vládním úřadem odpovědným za Královskou kanadskou mincovnu je ministerstvo financí. V představenstvu mincovny je 10 členů a ve výkonném týmu 12. Královská kanadská mincovna má čtyři obory činnosti, kterými jsou služby pro slitky a rafinace, kanadský oběh, zahraniční obchod a numismatiku.

Mincovna vyrábí a prodává řadu mincí a slitků s vysokou ryzostí zlata, stříbra, palladia a platiny a to jak pro investiční trh, tak také zlaté a stříbrné granule pro šperkařský průmysl. Mincovna rovněž poskytuje kanadským a zahraničním zákazníkům zpracování zlata a stříbra, včetně rafinace, stanovení hodnoty a bezpečného uskladnění.

Kromě toho Královská kanadská mincovna provozuje technicky vyspělou rafinérii, v níž rafinuje drahé kovy z různých zdrojů, včetně prvovýrobců, průmyslu, recyklátorů a finančních institucí. Mincovna rafinuje surové zlato na ryzost 995/1000 Millerovým chlorovacím procesem. Takto rafinované zlato se poté odlévá do anod pro elektrolytické čištění na ryzost 999.9/1000 pomocí Wohlwillova procesu.

zlata_mince_5oz_royal_canadian_mint_100_vyroci_2008_proof_02_lrg

V roce 1979 začala mincovna vyrábět vlastní značkové mince s javorovým listem na rubu (Maple Leaf). Od roku 1979 se ryzost zlata používaného k ražbě zlatých mincí Maple Leaf (ZML) zvyšovala z 999/1000 na 999,9/1000 a nakonec na 999.99/1000 (pro speciální sérii z let 2007 až 2009). Kromě toho se Maple Leaf mince vyrábějí ve velikostech 1oz a následně zlomkem trojské unce: 1⁄2 oz, 1⁄4 oz, 1⁄10 oz, 1⁄15 oz, 1⁄20 oz, 1⁄25 oz , dále v sadách, které kombinují některé nebo všechny tyto hmotnosti. K olympijským hrám ve Vancouveru 2010 byla vydána sada tří mincí (2008-2010) a v roce 2011 byla vydána zlomková sada ZML ke stoletému výročí založení zlaté rafinerie mincovny. Zlatý javorový list Kanadské královské mincovny, proslulý svou bezkonkurenční ryzostí, zůstává jednou z nejoblíbenějších mincí na světě.

Až do velké hospodářské krize mincovna v Ottawě nevyjednala svou politickou nezávislost na Londýnské mincovně. V roce 1931 byla Ottawská mincovna přejmenována na Královskou kanadskou mincovnu a přešla do výhradní podřízenosti kanadského ministerstva financí. V roce 1969 udělila kanadská vláda mincovně status korunní společnosti. Mincovna tak již nebyla součástí ministerstva financí - měla vlastní správní radu a možnost přijímat vlastní rozhodnutí.Od roku 2006 mincovna rozšířila sortiment o stříbrné produkty.

Kanadská mincovna je také muzeem, kde si návštěvníci mohou prohlédnout proces ražby od začátku až do konce a sbírku ražených pamětních mincí (včetně mincí objednaných v jiných zemích).

Zdroj: Polina Nozdrina, Martin Sluka

Historie a původ švýcarské rafinerie Argor Heraeus SA | Aurum Bohemica

Většina zlata, fyzicky vytěženého na světě, prochází Švýcarskem. Tato země ročně zpracuje v průměru přibližně 70 % zlata, které se ve světě v daném roce vytěží. Přičteme-li k tomuto číslu zlato od drobných odběratelů z celého světa, zjistíme, že dvě třetiny veškerého světového zlata procházejí Švýcarskem.

Šest rafinerií zlata (společností, které zpracovávají drahé kovy včetně slitků) na seznamu Good Delivery List tvoří 90 % světového obratu. Čtyři z nich sídlí ve Švýcarsku. Právě tato skutečnost, ve spojení s tím, že mnoho investorů a běžných občanů v této neklidné době hledá bezpečné útočiště pro své úspory (bankovky nechráněné před vlivem inflace), nás vede k představení jedné z největších švýcarských rafinerií, kterou je právě Argor-Heraeus SA.

Společnost Argor-Heraeus SA je nyní jedním z největších světových zpracovatelů drahých kovů (ve formě slitků). Společnost sídlí v Mendrisiu na jihovýchodě Švýcarska. Společnost byla založena v roce 1951, má rafinační kapacitu 400 tun ročně a zaměstnává přibližně 230 lidí ve Švýcarsku, Německu, Itálii a Jižní Americe.

Společnost byla založena jakožto Argor SA v roce 1951 v Chiassu. V roce 1960 ji převzala švýcarská banka UBS, která získala 80 % podíl v holdingu a v roce 1973 získala již 100% podíl. Následně roku 1986 vytvořily společnosti UBS a Heraeus Holding GmbH společný podnik Argor-Heraeus SA. V roce 1999, kdy UBS skupinu opouští, Heraeus a správcovská společnost Argor-Heraeus management kupují její podíl a stávají se tak jedinými vlastníky společnosti. V tom samém roce je však část společnosti odprodána firmě Commerzbank International SA, která se stala jejím akcionářem spolu s výše uvedenými společnostmi. O tři roky později, v roce 2002, skupina prodala část svých akcií rakouské mincovně Münze Österreich, takže dnes mají všichni účastníci ve skupině stejný podíl.

Co se týče loga Argor Heraeus, obraz ruky s růžemi je erbem rodiny Heraeus, který si Isaac Heraeus (Isaac Heraeus - lékárník, 1636 - 1676, narozen v Güstrowě) vytvořil sám, když se na konci svého putování usadil v německém Hanau. Střed obrázku viz.výše je tedy součástí skutečného rodového erbu.

Společnost Argor-Heraeus SA je akreditována hned několika institucemi: London Bullion Market Association (LBMA - r. 1961), Skupinou CME - Tržní smlouva: COMEX (r. 1974), Tokijskou komoditní burzou TOCOM (r.1982) a Dubai Multi Commodities Centre (DMCC-r. 2005).

Firma se intenzivně soustředí na zpracování zlata, stříbra, platiny a palladia. Rafinace se provádí jak elektrolyticky tak i chemicky. Pro společnost Argor Heraeus je charakteristické, že vyrábí platinu s jakostním stupněm 999,5 a více. Společnost rovněž vyrábí širokou škálu inovativních a na míru dělaných slitků (včetně technologie Kinebar) ve spolupráci se svými hlavními akcionáři: Rakouskou mincovnou, Commerzbank a Heraeusem.

Vzhledem k omezené kapacitě nejsou slitky drahých kovů Argor Heraeus k dispozici pro přímý prodej soukromým investorům. Investiční produkty společnosti Argor Heraeus jsou dostupné prostřednictvím řady významných bank, spořitelen a předních obchodníků s drahými kovy v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Spojených státech atd. Sériové číslo, které je na slitku Argor Heraeus uvedeno, spojuje tento slitek s certifikátem, který je k němu přiložen buď ve formě papírového štítku nebo formou plastového obalu, ve kterém se slitek nachází. Všechny zlaté slitky Argor Heraeus jsou od roku 2011 opatřeny certifikátem.

Autor: Polina Nozdrina, Martin Sluka

Mládež a Zlato | Aurum Bohemica

Zlato se ve Velké Británii v poslední době těší nebývalému zájmu ze strany mladých investorů. Královská mincovna zaznamenala pětinásobný nárůst počtu mladých lidí, kteří se rozhodli pro investici do tohoto drahého kovu.Tato mincovna, která je ve stoprocentním vlastnictví Ministerstva financí Velké Británie, uvedla, že mladé investory přitahuje její nová digitální platforma pro investice do zlata.

Investice, uskutečněné prostřednictvím této digitální platformy, jsou kryty zlatem uloženým v trezorech Královské mincovny. V minulém finančním roce vykázala zisk před zdaněním ve výši 12,4 milionu liber, což je nárůst oproti ztrátě 200 000 liber v roce předchozím.

"Část svého platu z polovičního úvazku používám k investování do akcií prostřednictvím digitální platformy" nebo "Cítím neuvěřitelné nadšení z investování do zlata" uvedli někteří oslovení jedinci.

Řada společností proto nyní nabízí mladým investorům, kteří jsou digitálně zdatní,  právě touto cestou investice do zlata.

gold_bullion-768x430

Zájem mladých investorů typu "udělej si sám", kteří vkládají své peníze do investic od kryptoměn až po ekologická aktiva, přiměl městský dozorčí orgán k provedení průzkumu rizik, která podstupují.

Úřad pro finanční etiku zjistil, že tito mladí lidé, sebou sami řízení investoři, kteří obchodují na vlastní pěst, namísto toho, aby vyhledávali finanční poradenství, jsou ochotni "zkusit si" investování, zejména do vysoce rizikových produktů, kvůli té samé "výzvě"-pokusit se uspět ve velkém světě financí na základě vlastního vyhodnocení trhu a rizik.

Zlato je obecně považováno za bezpečnou investici a v dobách nejistoty, jakou je právě pandemie a s ní spojená inflace, je mezi investory na celém světě oblíbené.

Královská mincovna uvedla, že její nové digitální spořicí platformy přilákaly čerstvé zákazníky k investicím do drahých kovů, které již léta nabízí prostřednictvím jiných kanálů a to nejčastěji i "offline", tudíž i v kamenných prodejnách. Také se zmínila, že v loňském roce byly populární též investice do mincí z limitovaných edic, které se vyrábějí souběžně s mincemi určenými do běžného oběhu.

"Cílevědomou expanzí do oblastí, které doplňují naše dědictví, se nám podařilo přilákat tisíce zákazníků k drahým kovům, předvést britské řemeslné umění v oblasti mincovnictví a dosáhnout rekordních příjmů. Je nám sice 1100 let, ale jsme pevně zaměřeni na budoucnost." tvrdí Anne Jessoppová, výkonná ředitelka mincovny.

Autor: Polina Nozdrina, Martin Sluka

Nabízíme mimořádnou ražbu mince s tématem osobnosti kněžny Ludmily z emisního plánu ČNB pro období 2021-2025 | Aurum Bohemica

Čtvrtá mince v pořadí z emisního plánu 2021-2025 patří první české světici, kněžně Ludmile. Tuto mimořádnou ražbu máte nyní možnost si prohlédnout na stránkách Aurum Bohemica.

Součástí emisního plánu ČNB 2021-2025 se 14. září roku 2021 stala mimořádná ražba zlaté mince ČNB věnovaná kněžně Ludmile. Jako připomenutí úmrtí jedné z nejdůležitějších osobností v české historii, svaté kněžny Ludmily, byla po 1100 letech ražena zlatá mince v hodnotě 10.000,- Kč. Tato osoba byla pro svůj životní příběh inspirací pro mnoho umělců, kteří se jejím odkazem inspirují ve svém uměleckém životě dodnes. Podle slov guvernéra ČNB, Jiřího Rusnoka, mince nemá jen připomínat její úmrtí, ale hlavně uctívat život první české světice.

Ludmila

Ludmila je známa jako manželka prvního českého knížete Bořivoje, ale zároveň také jako matka, babička a (po smrti syna Vratislava) jako vychovatelka sv. Václava. Měla výrazný vliv na jeho výchovu, což zapříčinilo odpor ze strany matky Václava vůči Ludmile. Tento byl završen příkazem k zavraždění Ludmily na hradě Tetín, kde byla následně i pochována.

Památka na tuto osobnost, ztvárňující českou symboliku, ve formě pamětní mince je vyrobena ze zlata o ryzosti 999,9 a je dostupná jak v běžném vydání (standard) tak i špičkovém provedení (proof). Na lícní straně mince je vyobrazen tragický moment, při kterém Ludmilu její vrazi, Tunna a Gommon uškrtili závojem. Rubová strana pak znázorňuje portrét české světice zblízka se symbolickým závojem a knížecí korunkou. Autorem této jedinečné mince je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Ražbu provedla Česká Mincovna a.s. v Jablonci na Nisou.

Tato mince je unikátní hned ze dvou důvodů. Je totiž čtvrtou mincí v pořadí z emisního plánu pro období 2021-2025 a zároveň zobrazuje největší možnou nominální hodnotu - 10 000,- Kč. (tuto nominální hodnotu již bude mít pouze stříbrná mince ke 100. výročí založení Velké Prahy, která má být emitována na konci listopadu 2022).

Autor: Polina Nozdrina, Martin Sluka

Jihlava na zlaté minci ČNB | Aurum Bohemica

V rámci cyklu jménem Městské památkové rezervace vydala Česká národní banka 5. října druhou zlatou minci v pořadí, na které je tentokráte vyobrazeno město Jihlava. Jedná se o druhé největší město, které se vyskytuje na zlaté minci od ČNB z uvedeného cyklu, který celkem obsahuje 10 mincí. Jihlava se svojí plochou 40 hektarů představuje jednu z největších urbanisticky dochovaných ucelených rozloh v republice. Dále je Jihlava také známá pro svůj archeologický přínos a to konkrétně za ražbu stříbra a následné ražby vlastních mincí. Tato mince ze zmíněného cyklu však není ražena ze stříbra,nýbrž "z toho nejcennějšího kovu", jak uvádí guvernér ČNB, Jiří Rusnok.

Na mincích z tohoto cyklu jsou obvykle raženy útvary budov a doplňující infrastruktura, symbolická pro konkrétní město. Komplex Jihlavy tvoří zejména gotické budovy, z nichž jsou známé tři hlavní kostely ze 13. století. Kvůli požárům v 16. století však prošlo město opakovanou obnovou výstavby, což zapříčinilo větší renesanční vliv v městské infrastruktuře a posléze i vliv baroka a klasicismu.

photoeditorsdk-export (12)photoeditorsdk-export (13)

Na lícní straně mince, jejímž autorem je Luboš Charvát, je vyobrazena postava anděla nad jihlavským kostelem sv. Ignáce z Loyoly, držícího barokní znak. Na rubové straně mince jsou potom vesměs umístěny architektonické památky, které jsou typické pro město Jihlavu a nad nimi na horním okraji mince se nachází nápis “Město Jihlava”. Na dolním okraji je pak vyražen rok 2021.

Nominální hodnota mince je 5 000,- Kč. Tato se však neztotožňuje se skutečnou hodnotou mince, která se pohybuje v současné době na úrovni 23 000,- Kč. Nicméně aktuální stav ceny se časem může výrazně měnit. Mince je považována za dar od banky k příležitosti slavnostní emise nových mincí a je oficiálně v prodeji od 5. října 2021.

Jako další mince ze série Městské památkové rezervace se představí jihomoravský Mikulov a ČNB ji plánuje vydat v květnu roku 2022.

V tomto emisním období (2021–2025) budou na mincích ztvárněna ještě města Litoměřice, Kroměříž, Hradec Králové, Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor.

Zdroj: Polina Nozdrina, Martin Sluka