Stříbrná mince 200 Kč k 150. výročí narození Jože Plečnika 2022 Proof

Kód: 4411
Neohodnoceno
690 Kč
Dočasně vyprodáno - Nominální hodnota
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…

Česká národní banka vypsala v lednu 2021 ceny za předložení uměleckého návrhu pamětní mince, která bude vydána ke 150. výročí narození Jože Plečnika, s uzávěrkou dne 5. března 2021.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Jože Plečnik

Jože Plečnik, v Česku známý spíše jako Josip Plečnik, (23. ledna 1872 v Lublani – 7. ledna 1957 tamtéž) byl slovinský architekt a urbanista, který svou prací ve 20. a 30. letech 20. století pro československou prezidentskou kancelář významně přispěl k současnému vzhledu Pražského hradu.Jože Plečnik, v Česku známý spíše jako Josip Plečnik, (23. ledna 1872 v Lublani – 7. ledna 1957 tamtéž) byl slovinský architekt a urbanista, který svou prací ve 20. a 30. letech 20. století pro československou prezidentskou kancelář významně přispěl k současnému vzhledu Pražského hradu.


V roce 2021 byly nejvýznamnější autorovy stavby v Lublani zapsány na seznam světového kulturního UNESCO. Zdůvodnění zápisu znělo: Plečnikovy stavby představují příklad urbanistického designu zaměřeného na člověka, který postupně změnil identitu města po rozpadu Rakousko-Uherska, kdy se změnilo z provinčního města na reprezentativní hlavní město slovinského národa. Architekt přispěl k této proměně svou osobní, hluboce lidskou vizí města, založenou na architektonickém dialogu se starším městem a zároveň sloužícím potřebám vznikající moderní společnosti 20. století. Pod ochranou UNESCO je několik veřejných prostranství (náměstí, parky, ulice, promenády, mosty) a budov veřejných institucí, které byly citlivě začleněny do již existujícího městského, přírodního a kulturního kontextu a přispěly k nové identitě města. Tento vysoce kontextuální urbanistický přístup, stejně jako Plečnikův osobitý architektonický styl, se vymykají ostatním převládajícím modernistickým principům své doby.

Doplňkové parametry

Kategorie: Stříbrné mince ČNB emise 2022
Nominál: 200 Kč
Průměr: 31 mm
Hmotnost: 13 g
Mincovna: Česká Mincovna
Emitent: ČNB
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: