V první polovině letošního roku cena zlata atakovala historická maxima na úrovni 2 120 USD za unci. Zlatu přála zejména nejistota v období bankovní krize na jaře letošního roku, kdy krachovaly významné banky v USA a kdy zkrachovala druhá největší švýcarská banka Credit Suisse. V druhé polovině tohoto roku cena zlata procházela mírnou korekcí, která dosáhla minim pravděpodobně koncem minulého týdne. Od počátku roku se cena zlata k dnešnímu dni pohybuje na přibližně stejných hodnotách, jako začátkem ledna 2023. Zlatu v posledních týdnech nepřálo zejména zvyšování sazeb v USA, respektive předpoklad, že sazby ještě zůstanou zvýšené po delší dobu. U tohoto tématu bychom se rádi zastavili.Proti růstu ceny zlata totiž působí vysoké úrokové sazby, zejména na dlouhodobých amerických dluhopisech. Investoři v této situaci preferují raději americké dluhopisy, které aktuálně nesou nejvyšší výnos od roku 2007, před investicemi do zlata, které průběžný výnos nemá. Důležité je však objektivně podotknout, že aktuálně si zlato i v prostředí prudce rostoucích sazeb stojí znamenitě, kdy v podstatě pouze stagnuje a meziročně neklesá. Centrální banky a velcí investoři si totiž velmi dobře uvědomují aktuální systémová rizika a nadále zlato kumulují. Významněji se zlata zbavují pouze drobní investoři, kteří jsou pod tlakem zvýšených životních nákladů díky inflaci.
Nicméně rizika, která se ve finančním systému postupně nakumulovala, jsou opravdu velká a reálně největší od roku 2008:• Státní dluhy se doslova utrhly ze řetězu a díky rostoucím sazbám na dluhopisech propisují banky ohromné ztráty do svých rozvah. Pokud zůstanou takto zvýšené úrokové sazby po delší dobu, mohou opět krachovat banky nejen v USA, ale i dalších regionech. Vysoké úrokové sazby ve světové ekonomice jsou tak dlouhodobě neudržitelné.• Evropa stojí na prahu recese, americká i světová ekonomika je dušena obřími dluhy a zejména vysokými úrokovými sazbami. K recesi směřuje také Čína, motor světové ekonomiky, která čelí ohromným ztrátám z krachu nemovitostní bubliny.• Přestože ceny energií jsou aktuálně mnohem nižší než po vypuknutí války na Ukrajině, evropskou i světovou ekonomiku brzdí významně vyšší ceny energií, než jaké byly před válkou. Energetickou krizi jsme zvládli, ale neskončila. S jejími následky budeme ještě dlouho bojovat.• Trh sekuritizovaných dluhopisových obligací (CDO) narostl od poslední finanční krize do gigantického objemu a v prostředí aktuálních vysokých sazeb a zhoršené schopnosti dlužníků splácet začíná mít potíže. Možné budoucí ztráty se na tomto trhu nyní oceňují na více než 700 mld USD. Prudce proto roste cena zajišťovacích kontraktů proti krachu těchto obligací (CDS), což je identický scénář jako před krachem banky Lehman Brothers v roce 2008.Z výše uvedených důvodů proto centrální banky a institucionální investoři i v letošním roce kumulují zlato jako zajištění proti budoucím ztrátám a rizikům. Předpokládaný budoucí scénář je totiž pro drahé kovy velmi pozitivní, neboť mohou nastat nejpravděpodobněji dvě varianty, při kterých drahé kovy vždy profitovaly.• Pokud centrální banky budou v obavě z inflace nadále držet sazby příliš vysoko, způsobí tím vlnu bankrotů a celosvětovou recesi. Podobně tomu bylo po roce 2008, kdy cena zlata během 3 let vzrostla ze 700 USD až na 1 900 USD za unci.• Naopak když začnou centrální banky sazby snižovat, aby tomuto negativnímu scénáři zabránily, budou klesající sazby živnou půdou pro růst cen drahých kovů. Pokud cena zlata při prudkém zvyšování úrokových sazeb pouze stagnovala, velmi pravděpodobně nás čeká významný růst cen drahých kovů při jejich dlouhodobém snižování.Cenu drahých kovů může v dalších týdnech tlačit nahoru také nový válečný konflikt v Izraeli. První dny tohoto běsnění bohužel ukazují, že nejspíš půjde o dlouhodobější konflikt. Ten se nyní odehrává v regionu Blízkého východu, který je strategický pro celosvětový trh s ropou a zemním plynem. Historicky se nabízí paralela mezi první a druhou ropnou krizí v 70. letech, kdy jednou z příčin první ropné krize byla Jomkipurská válka mezi Izraelem a arabskými státy, která měla za následek významný růst cen drahých kovů.
Podle všeho se nyní nacházíme v závěru aktuální cenové korekce na drahých kovech. Velmi pravděpodobně jsme cenové minimum viděli v pátek 6. 10. 2023. Technicky je zlato připraveno k růstu a má prostor vytvořit nová historická maxima.Investice do fyzických drahých kovů je vzhledem k výše uvedeným rizikům nejen strategická, ale také velmi dobře načasovaná. Věřím, že bezpečí fyzických drahých kovů nám pomůže v nadcházejících letech své peníze nejen ochránit, ale díky předpokládanému budoucímu růstu cen také velmi zajímavě zhodnotit.
Autor: Martin Sluka