Proč (ne)investovat do stříbra | Aurum Bohemica

Mnozí zákazníci se nás ptají, zda investovat či neinvestovat do stříbra; zda „se to vyplatí“; jaký je potenciál stříbra apod. Na toto téma se objevuje celá řada názorů i diskusí. Někteří investoři deklarují podhodnocení tohoto vzácného kovu, jiní volí raději cestu zlata. V následujícím článku je shrnutí důležitých faktorů, které by měl každý investor do stříbra znát.

Pořizovací náklady

Objem těžby stříbra je dle odhadů přibližně osminásobně vyšší oproti těžbě zlata. Tato skutečnost výrazně ovlivňuje cenu stříbra, které se tak stává levnějším než zlato. 

Udržitelnost

Studie potvrzují, že v době ekonomického i akciového růstu je stříbro vhodnou investicí.

Průmyslové využití

Stříbro je ve velkém množství používáno v řadě průmyslových odvětví jako např. automotive, zdravotnictví, při výrobě solárních panelů, při čištění vody, při výrobě elektrospotřebičů a další. Toto průmyslové využití představuje více než polovinu roční celosvětové poptávky po tomto kovu, a zásadně ovlivňuje jeho cenu.

Díky vazbě stříbra na multioborové využití, zároveň s rostoucími inovacemi, se zvyšuje i cena tohoto kovu.

Volatilita

Díky výše uvedeným faktorům, zejména ceně, lze stříbro považovat za vhodnou alternativu investicím do drahých kovů v porovnání ke zlatu. Je tedy doporučeno nejen pro začínající investory, ale také pro zkušené investory, kteří atraktivitu stříbra využívají při krátkodobých tržních nestabilitách.

Výhodnost investice do stříbra?

Mnoho investorů využívá pro stříbro metodu známou jako „stacking“. Princip spočívá v častém, ale postupném nakupování stříbrných cihel v průběhu času až do dosažení vytyčeného procenta jejich celkových aktiv. Řada investorů využívá stejných výhod jako investice do zlata; navíc stříbro nabízí přidanou hodnotu v podobě výše uvedených faktorů. Stříbro i zlato se řadí do tzv. tvrdých aktiv, tedy fyzickému vlastnictví kovu oproti riziku papírové podoby investice. 

Mezi další výhody patří skutečnost, že oba kovy patří mezi vzácné, tedy drahé kovy, které nejsou „vytvářeny“ žádnou vládou. Navíc investice do drahých kovů ochrání investora před inflací, či dokonce před případným pádem měny. Na rozdíl od zlata je však stříbro zatíženo aktuální sazbou DPH.

Zůstává tak nejen jistotou ochrany investora před riziky, ale také možnost efektivního finančního zhodnocení. Jako každá investice se doporučuje i stříbro nakupovat na delší časový horizont, tedy ideálně na 5 let a déle.

Zajištění proti inflaci

V polovině srpna 1971 tehdejší americký prezident Richard Nixon rozhodl o zrušení tzv. Brettonwoodské dohody (též Brettonwodský systém), což mělo za následek ukončení krytí amerického dolaru drahými kovy (tzv. zlatého standardu) a jeho směrování k fiat měnám. Tehdy unce zlata činila 35 USD a vláda se zavázala k možnosti směny dolaru za fyzické zlato. Zrušení této dohody znamenalo výrazný nárůst inflace, která vyšplhala až na úroveň 569,2 % (při průměrné roční míře 3,88 %).

Cena 1Oz stříbra před tímto datem dosahovala úrovně 1,54 USD, kdežto v roce 2021 již dosáhla úrovně 25,14 USD za unci; tedy nárůst o 1632 %. Z toho je patrné, že stříbro, ačkoliv křivka růstu není přímo úměrná, je vhodným nástrojem nejen na ochranu proti inflaci.

Kde koupit stříbro

Tímto bychom Vás rádi pozvali na naše webové stránky www.aurumbohemica.cz, které jsou pro Vás připravené s širokým výběrem nejen stříbrných investičních slitků a mincí; historických stříbrných mincí.

Klíčové shrnutí:

Stříbro:

  • je nejen vhodné pro investory s nižším rozpočtem
  • je kvalitní ochranou proti inflaci
  • je vhodným doplňkem do investičního portfolia
  • je uchovatelem hodnoty
  • lze nakoupit v podobě slitků, cihel či mincí
  • je vysoce likvidní

 

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

====================

Zdroj: The Perth Mint, Austrálie