Představujeme 6 zajímavostí o zlatě, o kterých jste nejspíš nevěděli! | Aurum Bohemica

1. Největší zlatý slitek na světě váží 250 kg.
Největší vyrobená zlatá slitina váží 250 kg (551 lb 2 oz) a byla vyrobena společností Mitsubishi Materials Corporation 11. června 2005 v Naoshima Smelter & Refinery, prefektura Kagawa, Japonsko. Přestože je menší než jakákoliv bota, není možné ji při takové váze zvednout. Na druhou stranu je možné si tento úžasný zlatý kousek prohlédnout i osahat, což je možné v Muzeu zlata Toi - muzeu věnovanému těžbě zlata ve starém i moderním Japonsku, v oblasti Šizuoka.

2. Lidské tělo obsahuje určité množství zlata.
Zlato bylo vždy středobodem luxusu a bohatého životního stylu. Zlato se obvykle těží ve zlatých dolech, než se zpracuje na luxusní výrobky. Víte však, že i naše vlastní tělo obsahuje zlato? Ačkoli je železo nejrozšířenějším kovem v našem těle, stopy zlata lze v lidském těle nalézt na několika různých místech. Patří mezi ně mozek, srdce, krev a naše klouby. Pokud shromáždíme všechno čisté zlato, které se nachází v lidském těle o hmotnosti 70 kg, může to činit 0,229 miligramu zlata. Přestože vysoká hladina zlata v naší krvi může způsobit toxicitu, vědci zjistili, že zlato v malém množství plní funkci při udržování zdraví našich kloubů.

3. Zlato začne tát jen při teplotě 1063 stupňů Celsia.
Teplota tání zlata je 1063 stupňů Celsia. Při chemickém spojení s jinými běžnými kovy se teplota tání výsledné slitiny mění. Žluté 18 karátové zlato má teplotu tání 913 stupňů Celsia a žluté 14 karátové zlato má teplotu tání přibližně 844 stupňů Celsia.

4. Přibližně pětina veškerého zlata, které drží světové vlády, je uložena pod ulicemi Londýna.
Pod londýnskými ulicemi se skrývá zlatý důl. Rozkládá se na více než 300 000 metrech čtverečních pod městem, a to pod finanční čtvrtí v srdci britské metropole. Tam, pod chodníky a projíždějícími auty na Threadneedle Street, leží labyrint osmi zlatých trezorů centrální banky Anglie - v každém z nich jsou poskládány zlaté slitky v celkové hodnotě přibližně 141 miliard liber (200 miliard dolarů). Celkem je v trezorech v Londýně a okolí uloženo 6 256 tun zlata - dohromady v hodnotě asi 172 miliard liber (248 miliard dolarů). Jen v trezorech Banky Anglie je uloženo 5 134 tun, včetně oficiálních rezerv britského ministerstva financí a naprosté většiny fyzického zlata obchodovaného v Londýně. V těchto trezorech se nachází také zlato ve vlastnictví 30 dalších zemí a zásoby asi 25 bank.

photoeditorsdk-export (6)

5. Olympijské zlaté medaile obsahují jen 1,34 % zlata.
Mezinárodní olympijský výbor nařizuje, že zlaté medaile "musí být pozlaceny nejméně 6 gramy zlata", což znamená, že obsahují pouze 1,34 % zlata a 92,5 % stříbra. Zlaté medaile z olympijských her v Pchjongčchangu 2018 měly dvakrát vyšší hmotnost než ty, které byly uděleny na olympijských hrách v Riu v roce 2016. Zlaté medaile z olympijských her v Riu byly vyrobeny z 99 % ze stříbra a obsahovaly pouze 6 gramů skutečného 24-karátového zlata. Podle výpočtů, by skutečná hodnota olympijských medailí z Pchjongčchangu 2018 během her činila přibližně 606 dolarů, zatímco hodnota olympijských medailí z Ria 2016 by se pohybovala kolem 532 dolarů (počítáno v základních cenách roku 2018}.

6. Je složité v to věřit, ale existuje strach ze zlata - Aurofobie!
Pro většinu lidí to může být těžko pochopitelné, ale někteří lidé trpí iracionálním a extrémním strachem ze zlata nebo někdy dokonce ze zlatých předmětů - tento stav se nazývá aurofobie. Samotný pohled na zlato nebo zmínka o něm může mimo jiné vyvolat nevolnost, závratě a záchvaty paniky.

Zdroj: Polina Nozdrina, Aurum Bohemica