Na co si dát pozor před nákupem zlata: 5 tipů! | Aurum Bohemica

Na trhu se zlatem se neustále objevují noví soukromí investoři, kteří se o nákup zlata teprve začínají zajímat a často s ním nemají moc zkušeností. Jedna z nejčastějších otázek, kterou se zabývají, je například - kdy je nejlepší čas investovat, zda investovat do mincí nebo slitků a hlavně do jakého množství. V tomto článku najdete odpovědi na tyto otázky.

1. Jak nakupovat?

Chcete-li své úspory ochránit před dopady finanční krize, měli byste vlastnit zlato pouze ve fyzické podobě, tj. kupovat mince nebo slitky. Vzhledem k tomu, že hodnota drahého kovu podléhá velkým výkyvům, nevnímejte jej jako čistou investici a neočekávejte vysoké výnosy. Při nákupu drahého kovu se na něj dívejte jako na skutečné fyzické zlato, které v dlouhodobém horizontu pomůže vašemu kapitálu. Také se ptejte na vše, čemu nerozumíte, jestli už jste na kamenné prodejně. V dobré pobočce vám prodejce s radostí objasní vše, co potřebujete vědět předtím, než investujete.

2. Kdy nakupovat?

Pokud chcete investovat do zlata, ale podle odborníků je hodnota drahého kovu vysoká, pak neváhejte - kupte zlato za současnou cenu, protože ho nepotřebujete ke spekulaci, ale k záchraně svých úspor před inflací a finanční krizí. V každém případě se hodnota zlata ukáže v celé své kráse během krize a v té době už bude jedno, za jakou cenu jste ho koupili. Stále vám zůstane zisk. Neinvestujte však všechny své peníze při první investici. Nakupujte postupně, protože na volatilním trhu budete mít v různých obdobích různé ceny. Z dlouhodobého hlediska tak minimalizujete své náklady a potencielně odvrátíte riziko.

3. Mince nebo slitky?

O nic nepřijdete, pokud si koupíte klasické investiční mince Krugerrand, Maple Leaf, Kangaroo nebo Philharmoniker. Jsou velmi likvidní po celém světě, což znamená, že je lze kdykoliv prodat téměř v jakékoli zemi. Nejlikvidnějšími mincemi jsou zlaté mince o hmotnosti 1 Oz (troyské unce, která má 31,1 gramu), 1/2 Oz a 1/4 Oz. Mince o váze 1 unce má poměrně příznivou cenu, protože jejich přirážka činí maximálně 4 procenta z burzovní hodnoty zlata. Důležité je, že investiční mince lze v případě potřeby postupně prodávat. 

MicrosoftTeams-image

4. Za kolik koupit?

Do zlata investujte pouze peníze, které nebudete v blízké budoucnosti nutně potřebovat. Neměli byste se dostat do situace, kdy budete v blízké budoucnosti nutně potřebovat zlato prodat, jinak přijdete o část své investice. Je podstatné si počkat a do žlutého kovu můžete bezpečně investovat přibližně 20 % svého kapitálu.

5. Kde koupit?

Investiční zlato byste měli nakupovat pouze od důvěryhodných prodejců. Pouze u nich najdete férové ceny, dobrou kvalitu a odborné poradenství. Zlato si můžete koupit také online. Při objevu kvalitního a důvěryhodného obchodu, je mnohem snazší zaručit, že naleznete právě to, co v daný moment nejvíc potřebujete.

Těchto zmíněných pět tipů by vám mělo pomoci při rozhodování, zda si pořídit investiční zlato na delší dobu, abyste ochránili své úspory před inflací nebo jinými krizovými jevy.

Zdroj: Polina Nozdrina, Aurum Bohemica