Jihlava na zlaté minci ČNB | Aurum Bohemica

V rámci cyklu jménem Městské památkové rezervace vydala Česká národní banka 5. října druhou zlatou minci v pořadí, na které je tentokráte vyobrazeno město Jihlava. Jedná se o druhé největší město, které se vyskytuje na zlaté minci od ČNB z uvedeného cyklu, který celkem obsahuje 10 mincí. Jihlava se svojí plochou 40 hektarů představuje jednu z největších urbanisticky dochovaných ucelených rozloh v republice. Dále je Jihlava také známá pro svůj archeologický přínos a to konkrétně za ražbu stříbra a následné ražby vlastních mincí. Tato mince ze zmíněného cyklu však není ražena ze stříbra,nýbrž "z toho nejcennějšího kovu", jak uvádí guvernér ČNB, Jiří Rusnok.

Na mincích z tohoto cyklu jsou obvykle raženy útvary budov a doplňující infrastruktura, symbolická pro konkrétní město. Komplex Jihlavy tvoří zejména gotické budovy, z nichž jsou známé tři hlavní kostely ze 13. století. Kvůli požárům v 16. století však prošlo město opakovanou obnovou výstavby, což zapříčinilo větší renesanční vliv v městské infrastruktuře a posléze i vliv baroka a klasicismu.

photoeditorsdk-export (12)photoeditorsdk-export (13)

Na lícní straně mince, jejímž autorem je Luboš Charvát, je vyobrazena postava anděla nad jihlavským kostelem sv. Ignáce z Loyoly, držícího barokní znak. Na rubové straně mince jsou potom vesměs umístěny architektonické památky, které jsou typické pro město Jihlavu a nad nimi na horním okraji mince se nachází nápis “Město Jihlava”. Na dolním okraji je pak vyražen rok 2021.

Nominální hodnota mince je 5 000,- Kč. Tato se však neztotožňuje se skutečnou hodnotou mince, která se pohybuje v současné době na úrovni 23 000,- Kč. Nicméně aktuální stav ceny se časem může výrazně měnit. Mince je považována za dar od banky k příležitosti slavnostní emise nových mincí a je oficiálně v prodeji od 5. října 2021.

Jako další mince ze série Městské památkové rezervace se představí jihomoravský Mikulov a ČNB ji plánuje vydat v květnu roku 2022.

V tomto emisním období (2021–2025) budou na mincích ztvárněna ještě města Litoměřice, Kroměříž, Hradec Králové, Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor.

Zdroj: Polina Nozdrina, Martin Sluka

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení