Nabízíme mimořádnou ražbu mince s tématem osobnosti kněžny Ludmily z emisního plánu ČNB pro období 2021-2025 | Aurum Bohemica

Čtvrtá mince v pořadí z emisního plánu 2021-2025 patří první české světici, kněžně Ludmile. Tuto mimořádnou ražbu máte nyní možnost si prohlédnout na stránkách Aurum Bohemica.

Součástí emisního plánu ČNB 2021-2025 se 14. září roku 2021 stala mimořádná ražba zlaté mince ČNB věnovaná kněžně Ludmile. Jako připomenutí úmrtí jedné z nejdůležitějších osobností v české historii, svaté kněžny Ludmily, byla po 1100 letech ražena zlatá mince v hodnotě 10.000,- Kč. Tato osoba byla pro svůj životní příběh inspirací pro mnoho umělců, kteří se jejím odkazem inspirují ve svém uměleckém životě dodnes. Podle slov guvernéra ČNB, Jiřího Rusnoka, mince nemá jen připomínat její úmrtí, ale hlavně uctívat život první české světice.

Ludmila

Ludmila je známa jako manželka prvního českého knížete Bořivoje, ale zároveň také jako matka, babička a (po smrti syna Vratislava) jako vychovatelka sv. Václava. Měla výrazný vliv na jeho výchovu, což zapříčinilo odpor ze strany matky Václava vůči Ludmile. Tento byl završen příkazem k zavraždění Ludmily na hradě Tetín, kde byla následně i pochována.

Památka na tuto osobnost, ztvárňující českou symboliku, ve formě pamětní mince je vyrobena ze zlata o ryzosti 999,9 a je dostupná jak v běžném vydání (standard) tak i špičkovém provedení (proof). Na lícní straně mince je vyobrazen tragický moment, při kterém Ludmilu její vrazi, Tunna a Gommon uškrtili závojem. Rubová strana pak znázorňuje portrét české světice zblízka se symbolickým závojem a knížecí korunkou. Autorem této jedinečné mince je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Ražbu provedla Česká Mincovna a.s. v Jablonci na Nisou.

Tato mince je unikátní hned ze dvou důvodů. Je totiž čtvrtou mincí v pořadí z emisního plánu pro období 2021-2025 a zároveň zobrazuje největší možnou nominální hodnotu - 10 000,- Kč. (tuto nominální hodnotu již bude mít pouze stříbrná mince ke 100. výročí založení Velké Prahy, která má být emitována na konci listopadu 2022).

Autor: Polina Nozdrina, Martin Sluka