Jak poznаt padělek investiční či pamětní mince? | Aurum Bohemica

Pokud se chystáte investovat do zlatých mincí, je důležité umět rozpoznat padělky od pravých mincí. Existuje několik tipů, které vám pomohou odhalit nejzřetelnější padělky, abyste se při výběru zlatých mincí nedostali do problémů.

Jedním ze způsobů, jak se vyhnout padělkům, je prověřit si dostatečné množství informací o obchodníkovi, u které si mince kupujete. seriózním obchodníkem, kterému důvěřujete, že v případě odhalení padělku, ať už se jedná o britský suverén nebo jiné mince, bude problém vyřešen civilizovaným způsobem. Můžete tak předejít případným ztrátám na vaší straně.

Dále, se podívejte se na barvu mince a určete její hmotnost. Wolfram je například velmi oblíbený kov, který se používá k výrobě padělků, což vede ke správné hmotnosti a nosnosti konečného výrobku, zatímco průměr a tloušťka mince nejsou ovlivněny.

Bez ohledu na to, jaký druh mince si chcete koupit, ať už se jedná o minci American Eagle nebo minci z jiné země, je docela dobře možné rozpoznat padělek. Chinese Panda, nebo kanadské Maple Leaf a další mince byly také padělány v minulosti s různou úrovní úspěchu. Podívejte se například na průměr a tloušťku mince, protože nekvalitní padělek se v těchto parametrech okamžitě projeví. Ražba na přední a zadní straně může být také odlišná a zkreslená, což je další faktor, podle kterého lze poznat, že mince není pravá.

many-gold-coins-56a9a7c25f9b58b7d0fdb533_1200x600

Nezanedbávejte opatrnost a při nákupu proveďte následující jednoduché testy:

  • Pomocí magnetu zkontrolujte, zda mince (nebo slitek) obsahuje ocel.
  • Kupte si váhu s limitem měření 0,01 gramu a zvažte minci, která má být zakoupena. Pokud je hmotnost o něco vyšší nebo naopak o něco nižší, než je uvedeno, máte před sebou padělek;
  • Měrná hmotnost zlata převyšuje hmotnost většiny kovů. Vzpomeňte si na Archimédovy pokusy s vanou a ověřte si tuto vlastnost tyče nebo mince.
  • Pokud máte podezření, že mince není zlatá, kápněte na ni kyselinu dusičnou. Zlato s ním nereaguje, zatímco padělaná mince z jiného materiálu se zničí.
  • Při obchodování se vzácnými mincemi z drahých kovů si neustále prohlubujeme znalosti v oboru, zajímejte se o všechny novinky v této oblasti a pak se nebudete bát padělků.

To, zda je mince padělek, lze také zjistit tak, že ji otřete měkkým šperkařským hadříkem. Na pravé minci nezůstane žádná stopa, zatímco na padělku je část pozlacení odstraněna. Někdy lze padělané mince identifikovat podle skvrn a zvláštního zápachu na rukou. Magnetický test je levný a rychlý způsob, jak zjistit, zda je daná mince pravá nebo padělaná. Ryzí zlato nebude magnetem přitahováno, zatímco kov, z něhož je padělek vyroben, se k magnetu přichytí. V obchodě Aurum Bohemica najdete široký výběr autentických investičních mincí ze stříbra a ze zlata.

Zdroj: Polina Nozdrina, Aurum Bohemica