Zlatá mince 5000 Kč Moravská Třebová 2024 Proof

Kód: 3123
Tip Předobjednávka
Neohodnoceno
5 000 Kč
Předobjednávka
Možnosti doručení

Záloha-Zlatá pamětní mince 5000 Kč Moravská Třebová ryzosti 999,9. Rok ražby 2024 a kvalita mince Proof.

Mince bude emitována v říjnu/2024.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Tento cyklus zlatých mincí je vydán Českou národní bankou v letech 2021 až 2025, a má představovat centra deseti českých měst a jejich infrastrukturu a dochované budovy. První mincí, která tento cyklus načala, byla mince Cheb (z roku 2021). Města z Městských památkových rezervací byly vybrána ve spolupráci s Národním památkovým ústavem se záměrem unikátnosti a naprostého rozlišení od stejnojmenné sady stříbrných mincí z roku 1986. Tyto mince jsou nejen sbírkou jedinečných uměleckých děl, ale fungují i jako pozvánka pro návštěvu městských klenotů na našem území. Mince jsou raženy jak v Proof tak i Standard kvalitě.

Česká národní banka vypsala v srpnu 2023 ceny za předložení uměleckého návrhu na zlatou minci Městská památková rezervace Moravské Třebové s uzávěrkou dne 13. října 2023.

Vypsání ceny za předložení uměleckého návrhu na osmou zlatou minci z cyklu Městské památkové rezervace se zúčastnilo 10 výtvarníků, kteří předložili celkem 15 sádrových modelů. Vyhodnocení předložených návrhů uskutečnila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 24. října 2023. Odborným poradcem byl Mgr. Václav Dokoupil, místostarosta města Moravská Třebová.

V rámci vypsané soutěže na návrh předmětné mince byly vyřazeny dva návrhy, které se vyznačovaly výtvarnými či technickými nedostatky. Ve druhém kole bylo oceněno sedm návrhů základní odměnou. Další dva návrhy získaly ve druhém kole zvýšenou odměnu za velmi nápadité provedení.

Do třetího kola postoupily čtyři návrhy, které komise označila za tematicky i výtvarně nejzdařilejší. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů za velmi propracovanou koláž hlavních dominant městské památkové rezervace. Na lícní straně návrhu se nachází průčelí budovy radnice a v pozadí věž renesančního zámku včetně arkád na jeho nádvoří. Na rubové straně je koláž gotických a renesančních měšťanských domů s unikátním arkýřem z roku 1589, silueta věže barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie, kašna na zámeckém nádvoří a morový sloup z roku 1718. Druhou cenu komise udělila návrhu Šárky Makovské, DiS., za koláž nejvýznamnějších památek MPR Moravská Třebová a za detailní ztvárnění hřebínkové renesanční klenby a zámeckého nádvoří s kašnou na lícní straně. Třetí cenu obdržel návrh Asamata Baltaeva, DiS., za velmi čisté ztvárnění renesanční klenby mázhausů (tj. rozměrná místnost zaujímající celou přední část přízemí patrového gotického či renesančního měšťanského domu) na lícní straně a za morový sloup z roku 1718 se sousoším a trojici věží, které dominují panoramatu města.

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 23. listopadu 2023 potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů.

Doplňkové parametry

Kategorie: Zlaté mince ČNB
Hmotnost: 15,55 g
Průměr: 28 mm
Poznámka: V případě, že mince není skladem, je u prodejní ceny uvedena nominální hodnota produktu.
Poznámka 1: Zaplacená záloha na minci ve výši 5000 Kč = garance dodání
Poznámka 2: Garance ceny max. 7,5% nad cenu ČNB
Poznámka 3: Na zálohy nelze uplatňovat slevové kupóny, věrnostní slevy
Ryzost: 999,9/1000 Au (24 karátů)
Země původu: Česká republika
Mincovna: Česká Mincovna

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: