Zlatá mince 10000 Kč Založení Nového Města pražského v r. 1348 ročník 1998 Standard

Kód: 3026
Neohodnoceno
10 000 Kč
Dočasně vyprodáno - Nominální hodnota
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…

Zlatá pamětní mince 10000 kč Založení Nového Města pražského v r. 1348 ryzosti 999,9. Rok ražby 1998 a kvalita mince Standard.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Při příležitosti 650. výročí založení Karlštejna, vydání významných právních dokumentů, založení Univerzity Karlovy a Nového Města pražského vydala Česká národní banka do oběhu dne 18. března 1998 sadu čtyř zlatých mincí "KAREL IV.". Všechny uvedené mince jsou vydány ve dvojím provedení ražby, při zachování stejného obrazu. V klasickém běžném a ve zvláštním špičkovém tzv. proof provedení. Mince špičkové kvality se od běžné liší v povrchové úpravě mince. U běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí ve špičkové kvalitě je mincovní pole vyleštěno do vysokého zrcadlového lesku a reliéf je matován. Rozdílná je i hrana mincí. V běžné kvalitě je u všech mincí vroubkovaná. U mincí ve špičkové kvalitě je u zlatých mincí v hodnotě 1.000 Kč - Karlštejn a 2.500 Kč - právní dokumenty Karla IV. hladká. U zlatých mincí 5.000 Kč - Univerzita Karlova a 10.000 Kč Nové Město pražské je hladká hrana s vlysem. V základní části vlysu, který je pro všechny mince stejný, je nápis "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA" doplněný o příslušnou hmotnost mince.

10.000 Kč (1 oz) je věnována založení Nového města Pražského. 

Dominantu lícní strany mince vytváří zemské znaky v gotických štítech, od leva slezská orlice, český lev a moravská orlice, na pozadí dobového ornamentu. Nad českým lvem je umístěna svatováclavská koruna. Spodní část mincovního pole doplňují letopočty "1348 - 1998". Název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" a nominální hodnota je umístěna v opisu uzavřeném do mezikruží z perlovců. Jednotlivá slova opisu jsou od sebe oddělená znaky stylizovanými do podoby drahokamů zasazených ve svatováclavské koruně. Rubová strana mince je složena z několika motivů. Ústředním motivem je portrét Karla IV. ztvárněný podle votivní desky Jana Očka z Vlašimi doplněný po levé straně císařskou pečetí Karla IV., po pravé straně dobovou pečetí Nového města Pražského a při spodním okraji mince pražským grošem. V mezikruží vytvořeném perlovci je v opisu přerušovaném královskou korunou, pečetěmi a pražským grošem uvedeno jméno "KAREL IV.", hmotnost zlata "1 oz" a ryzost zlata "Au 99.9". Autorem mince je akademický sochař Vladimír Oppl.

Na sklonku tisíciletí byla tato mince v kruhu odborníků, ředitelů světových mincoven, muzeí a galerií ohodnocena jako nejkrásnější zlatá mince na světě.

Doplňkové parametry

Kategorie: Zlaté mince ČNB
Hmotnost: 31,107 g
Průměr: 34 mm
Poznámka: V případě, že mince není skladem, je u prodejní ceny uvedena nominální hodnota produktu.
Ryzost: 999,9/1000 Au (24 karátů)
Země původu: Česká republika
Mincovna: Česká Mincovna
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: