Trojice stříbrných mincí Slavné dopravní prostředky 500 Kč 2021-2025 Proof v dřevěné etui

Kód: 26089
Novinka Tip
Neohodnoceno
27 490 Kč
Skladem
Můžeme doručit do:
19.6.2024
Možnosti doručení

Sada stříbrných pamětních mincí "Slavné dopravní prostředky 2021-2025" je sběratelská edice pěti mincí, kterou vydává ČNB. Každý rok je vydána jedna mince z tohoto cyklu a pokaždé je věnována jinému slavnému dopravnímu prostředku:

-Stříbrná mince 500 Kč Parní lokomotiva Škoda 498 Albatros- 2021.

-Stříbrná mince 500 Kč Motocykl Jawa 250- 2022.

-Stříbrná mince 500 Kč Osobní automobil Tatra 603- 2023.

-Stříbrná mince 500 Kč Tramvaj ČKD Tatra T3- 2024.

-Stříbrná mince 500 Kč Cvičný letoun Aero L-39 Albatros- 2025.

Nabízíme vám první tři z pěti těchto titulů v kvalitě Proof vložené do dřevěné etue věnované tomuto cyklu.Kupující získává automaticky rezervační nárok na zbylé dva tituly a to za podmínek předobjednávkového režimu,který je popsán v našich obchodních podmínkách. 

Upozornění: Fotografie etue je pouze ilustrativní. Komplet dodáváme v několika typových verzích dřevěných etuí shodné kvality a ceny. 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Stříbrná mince 500 Kč Parní lokomotiva Škoda 498 Albatros- 2021

Dne 9. června 2021 vydala Česká národní banka pamětní stříbrnou pětisetkorunu s hologramem s motivem parní lokomotivy Škoda 498 Albatros. Pětisetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČNB * PARNÍ LOKOMOTIVA * ALBATROS *“. Průměr mince je 40 mm, hmotnost 25 g a síla je 2,6 mm. 

Na lícní straně pětisetkoruny je zobrazena část kola lokomotivy. V pravé horní části mince je umístěn text „ČESKÁ“. V levé horní části mince je po obvodu kola text „REPUBLIKA“. Označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „500 Kč“ se nachází ve spodní části mince. Značka České mincovny, která je tvořena kompozicí písmen „Č“ a „M“, je umístěna pod zkratkou peněžní jednotky. Na rubové straně pětisetkoruny je ztvárněna parní lokomotiva Škoda 498 Albatros, a to na části znaku svého výrobce. Obraz lokomotivy s dojmem reliéfu je vytvořen raženým hologramem. Při levém okraji mince je text „ŠKODA“, při spodním okraji mince je text "498“ a značka autora mince Asamata Baltaeva, DiS. Text „2021“ je umístěn nad značkou autora.

 

 Stříbrná mince 500 Kč Motocykl Jawa 250- 2022

Vypsání ceny za předložení uměleckého návrhu na pamětní stříbrnou pětisetkorunovou minci „Motocykl JAWA 250“ se zúčastnilo 13 výtvarníků, kteří předložili celkem 22 sádrových modelů. Vyhodnocení uskutečnila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 19. května 2021. Oborným poradcem byl František Hruška, výkonný ředitel společnosti JAWA Moto spol. s r.o.

Předložené návrhy byly hodnoceny tradičním tříkolovým systémem. V prvním kole bylo vyřazeno osm návrhů, které se vyznačovaly výtvarnými či technickými nedostatky. Ve druhém kole bylo oceněno sedm návrhů základní odměnou a dva návrhy zvýšenou odměnou. Do třetího kola postoupilo pět návrhů, které komise označila za tematicky i výtvarně nejzdařilejší. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů za nápaditou kombinaci motocyklu s technickými výkresy a firemním logem JAWA. Druhou cenu komise udělila dalšímu návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů za detailní ztvárnění motoru a velmi dobrou kompozici motocyklu s firemním logem JAWA na rubové straně. Třetí cenu obdržel návrh Petry Brodské, DiS. za dokonalé ztvárnění motocyklu a jeho částí. Návrhy akademické sochařky Majky Wichnerové a Vladislava Mašaty získaly ve třetím kole mimořádné odměny.

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 10. června 2021 nepotvrdila rozhodnutí komise a k realizaci vybrala návrh Petry Brodské, DiS.

V rámci technického ozvláštnění mincí této pětisetkorunové řady budou části motocyklu opatřeny barevnými prvky na bázi dvousložkových pryskyřic.

 

Stříbrná mince 500 Kč Osobní automobil Tatra 603- 2023

Česká národní banka vypsala v říjnu 2021 ceny za předložení uměleckého návrhu pamětní stříbrné mince, která bude vydána s motivem osobního automobil Tatra 603 s uzávěrkou dne 3. prosince 2021.

Vypsání ceny za předložení uměleckého návrhu na pamětní stříbrnou pětisetkorunovou minci se zúčastnilo 16 výtvarníků, kteří předložili celkem 28 sádrových modelů. Vyhodnocení uskutečnila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 18. ledna 2021. Odbornou poradkyní byla Mgr. Michaela Bortlová, kurátorka muzejních sbírek Technického muzea TATRA v Kopřivnici.

Předložené návrhy byly hodnoceny tradičním tříkolovým systémem. V prvním kole bylo vyřazeno deset návrhů, které se vyznačovaly výtvarnými či technickými nedostatky. Ve druhém kole bylo oceněno deset návrhů základní odměnou a tři návrhy zvýšenou odměnou.

Do třetího kola postoupilo pět návrhů, které komise označila za tematicky i výtvarně nejzdařilejší. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh Petry Brodské, DiS., za vynikající ztvárnění automobilu Tatra 603 na lícní i rubové straně a všech jeho detailních prvků včetně technických výkresů. Druhou cenu komise udělila návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů za nápadité ztvárnění technických výkresů na lícní straně a za velmi dobrou kompozici automobilu s firemním logem na rubové straně. Třetí cenu obdržel návrh Luboše Charváta za dokonalé ztvárnění automobilu na rubové straně návrhu. Návrh Mgr. Marie Šeborové a další návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů získaly ve třetím kole mimořádné odměny.

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 24. února 2022 potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle návrhu Petry Brodské, DiS.

 

Ke každé minci se dodává katalogová karta černé/červené barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

 

 

 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Stříbrné investiční mince ČNB
Země původu: Česká republika
Emitent: Česká národní banka
Nominál: 500 Kč
Mincovna: Česká Mincovna
Rok: 2021-2025
Ryzost: 925/1000 Ag, 75/1000 Cu
Průměr mince: 40 mm
Hmotnost: 25 g
Sazba DPH: Prodejní cena ve zvl. režimu podle §90 zákona o DPH

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: