Stříbrná mince 200 Kč k 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela 2022 Standard

Kód: 4403
Neohodnoceno
200 Kč
Dočasně vyprodáno - Nominální hodnota
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…

Česká národní banka vypsala v květnu 2021 ceny za předložení uměleckého návrhu pamětní mince, která bude vydána k 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela, s uzávěrkou dne 18. června 2021.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Gregor Johann Mendel

Skromný génius se narodil 20. července 1822 do německy mluvící rodiny v Hynčicích. Už od dětství byl velmi nadaný, proto byl z vesnické školy ve své rodné obci doporučen do piaristické školy v Lipníku nad Bečvou. Ve 12 letech přešel na gymnázium v Opavě. Rodiče nemohli syna na studiích živit, začal proto doučovat svoje méně nadané spolužáky. V roce 1840 nastoupil ke studiu Filosofického ústavu v Olomouci. Součástí přihlášky byl i životopis psaný v češtině, Mendel se ji proto musel naučit. V roce 1843 vstoupil Johann Mendel do augustiniánského řádu v klášteře na Starém Brně a přijal řeholní jméno Gregor (Řehoř), které se dle tradice udává před jménem křestním.

Vstup do kláštera znamenal pro Gregora Mendela nové možnosti vzdělávání a vědeckého bádání. Díky tehdejšímu opatu Nappovi se dostal na studia do Vídně, která byla klíčová pro pozdější pokusy s hrachem setým a dalšími rostlinami, jelikož získal vzdělání z exaktních oborů. V rámci matematiky a fyziky se naučil staticky vyhodnocovat, plánovat experimenty a celkově se naučil metodiku vědecké práce.

Pokusům se věnoval 9 let. Ze závěrů jeho bádání vznikly tři zákony, dnes známé jako Mendelovy zákony. V roce 1865 odpřednášel výsledky svých pokusů, ohlas na jeho práci byl však minimální. Uznání se dočkal až v roce 1900, kdy byly jeho objevy potvrzeny a Gregor Mendel byl nazván „otcem genetiky“.

V roce 1868 stanul v čele augustiniánského opatství a na své pokusy již neměl mnoho času. Věnoval se však svým dvěma zálibám – včelaření a meteorologii. V zahradě opatství si nechal podle svého návrhu postavit včelín i s malou pracovnou a třikrát denně prováděl na několika místech v klášteře meteorologická měření, která pečlivě zaznamenával.

Gregor Johann Mendel zemřel 6. ledna 1884 a je pohřben v augustiniánské hrobce na Ústředním hřbitově v Brně.

Doplňkové parametry

Kategorie: Stříbrné mince ČNB emise 2022
Emitent: Česká národní banka
Nominál: 200 Kč
Ryzost: 925/1000
Hmotnost: 13 g
Průměr: 31 mm
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: