Stříbrná mince 200 Kč k 150. výročí narození Josefa Suka 2024 Proof

Kód: 229442
Novinka Tip
Neohodnoceno
660 Kč
Dočasně vyprodáno
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 Kč, která připomene 150 let od narození významného českého skladatele, houslisty a pedagoga Josefa Suka.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Autorkou mince je medailérka Petra Čánská. Ta jako dominantu lícní strany zvolila motiv houslového korpusu, který umístila na Sukovy notové autografy. Na rubové straně je portrét Josefa Suka.

Centrální banka vydává celkem 21 tisíc pamětních mincí ve dvojím provedení. V běžné kvalitě je 7 500 kusů, dalších 13 500 kusů má špičkovou kvalitu vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Mince mají průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Mince věnovaná Josefu Sukovi je první numizmatickou emisí ČNB v roce 2024. V průběhu roku k ní přibudou další tři pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč, které postupně připomenou 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany, 350 let od úmrtí malíře Karla Škréty a 400 let od vydání Komenského mapy Moravy. Otevře se také nový tematický cyklus Instituce České republiky, jeho první dvě stokorunové mince ponesou motiv Nejvyššího státního zastupitelství a Bezpečnostní informační služby.

Doplňkové parametry

Kategorie: Stříbrné investiční mince ČNB
Země původu: Česká republika
Ryzost: 925/1000
Hmotnost: 13 g
Průměr: 31 mm
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: