Sada zlatých svatovítských dukátů 2020 dukátový lesk

Kód: D82
Tip Top nabídka
Neohodnoceno
189 000 Kč
Dočasně vyprodáno
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…

Luxusní sada čtyř zlatých Svatovítských dukátů s ročníkem 2020 vzdává hold svatému Vítovi – jednomu z největších českých patronů.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Vít pocházel z rodiny sicilského pohana, ale jeho vychovatelé ho v raném dětství obrátili na křesťanskou víru. Protože rodiny křesťanů byly na úsvitu 4. století našeho letopočtu krutě pronásledovány, Vítův otec svého syna ze strachu udal úřadům. Když se pak chlapec odmítl vzdát své lásky ke Kristovi, Římané ho umučili k smrti… Úcta k Vítovi, který byl prohlášen za svatého, se rychle šířila po celé Evropě a spolu s ní putovaly i jeho zázračné ostatky. Poté, co se Vítovo rámě dostalo do Saska, moc Germánů pozoruhodně vzrostla, a tak ho začali velebit jako státotvorného světce. Pak se ale Sasové své relikvie vzdali. Proč by se bezohledný a surový saský dobyvatel Jindřich Ptáčník vzdával národního pokladu? A ještě k tomu ve prospěch Čechů, se kterými válčil? Stalo se tak po setkání s knížetem Václavem – mírným a ušlechtilým mužem, který Jindřichovi ukázal, že skutečnou podstatou křesťanství je láska k bližnímu. Český panovník přijal saský dar s obrovskou úctou jako symbol přátelství mezi Čechy a Němci. Svatý ostatek uložil na Pražském hradě, kde roku 929 nechal vybudovat rotundu svatého Víta, kterou později nahradila bazilika, a nakonec stejnojmenná katedrála…

Svatovítské dukáty, které jsou dílem medailéra Mgr. Art. Romana Lugára, jsou inspirovány ceněnými Svatováclavskými dukáty, které byly raženy za první republiky. V sadě najdete čtyři různé ražby – dukát, dvoudukát, pětidukát a desetidukát. Averzní strana je vždy věnována postavě svatého Víta – na dukátu a dvoudukátu sedí na trůnu, na pětidukátu a desetidukátu jede na koni s relikviářem v ruce. Opis na averzu OCHRAŇUJ NAŠI ZEMI A NÁROD ČESKÝ je doplněn letopočtem založení rotundy svatého Víta 929. Reverzní strana ve všech případech předkládá českého lva v erbu ze 13. století – na dukátu a dvoudukátu ho lemují motivy sloupů z baziliky svatého Víta, na pětidukátu a desetidukátu je obklopen vitrážovou rozetou z katedrály svatého Víta. Dále na reverzu najdete ještě opis SVATOVÍTSKÝ DUKÁT, číslovku označující příslušný násobek dukátu a letopočet vydání 2020.

Čtveřice dukátových ražeb je uložena do společné etue a opatřena speciálními certifikáty pravosti.

Doplňkové parametry

Kategorie: Akční nabídka
Země původu: Česká republika
Mincovna: Česká Mincovna
Hmotnost: 62,82 g
Průměr: "20/25/34/42" mm
Ryzost: 986/1000
Emise: 60 ks
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: