Valcambi - Továrna na zlato | Aurum Bohemica

Ve světě komodit se neustále dějí zajímavé věci. Zlatá horečka stoupá a zlato láme všechny dosud známé rekordy, v důsledku stále stoupající inflace. Obrovské teplo, tmavé zdi, kotle, které připomínají peklo a v nich poklad, který investorům zrychluje tep. V tomto článku Vám přiblížíme jedno z nejstřeženějších míst ve Švýcarsku, továrnu na zlato. Tento komplex se nenápadně schovává mezi kopci u jezera Lugano. Multimiliardový byznys, který od světa venku dělí tři bezpečnostní perimetry, stráže a detektory kovu.

Za zdi téhle fabriky se nedostane jen tak někdo. Není to jednoduchý proces, ani když máte priviliegium a přístup do tohoto komplexu. Pověřené osoby vám přiřadí doprovod, sledovací čipovou kartu, odevzdáte mobilní zařízení, všechny šperky a kovové věci. Dále vás nemine zamřížovaný turniket, několik bezpečnostních dveří, dlouhý tunel a  detektor radioaktivity. Nakonec vám do ruky položí zlatou cihlu.

Kilogramová cihla zlata se celkem snadno schová v dlani, a tak není divu, že tohle místo, slévárna zlata Valcambi, je jedním z nejhlídanějších míst ve Švýcarsku.

Uvnitř to sice vypadá jako obyčejná továrna, jen tu stroje místo oceli slévají a lisují lesklý, žlutý a vzácný kov - zlato.
Teplota, při které tečou miliardy, je 1064 stupňů Celsia.

Cihla zlata je totiž těžká váha, nejenom v dlani, ale i na finančním trhu. Od začátku roku cena zlata v dolarech vyskočila skoro o čtvrtinu a po zlatu je teď enormní poptávka.

Proč? Akcie i nemovitosti jsou předražené, dluhopisy nevydělávají. Svět je plný nejistoty a lidé se bojí. „A panika dělá zlatu dobře,“ říká Michael Mesaric, který zlatému kolosu Valcambi šéfuje.

Čím více strachu, tím více lidé kupují zlato jako uchovatele hodnoty. Jako pojistku pro případ, že by snad měla přijít válka, devalvace papírových peněz nebo jiná katastrofa. „Cena zlata a poptávka po něm v sobě nesou všechny obavy a nejistoty lidí na dalšího půl roku.“ myslí si Mesaric. A to může Michaela Mesarice jen těšit. Valcambi je totiž největší slévárnou zlata na světě a i díky ní je Švýcarsko globální jedničkou ve zpracování tohoto drahého kovu. Čím větší je zájem o zlato, tím víc práce a peněz místní slévárna Valcambi má.

„Každý den zpracujeme kolem 3,8 tuny zlata ve slitcích a investičních mincích. V překladu to dělá skoro čtyři milardy korun denně.“ vysvětluje výrobní ředitel Simone Knobloch.
 
Valcambi_v_clanku

Ve slévárně Valcambi je každopádně vidět, že investoři v potenciál zlata věří. Všechny stroje jedou na tři směny, a slévárna, kterou dřív vlastnila banka Credit Suisse a v roce 2019 ji koupila indická společnost Rajesh Exports, investuje do inovací.

Linka na výrobu kilobaru (oblíbeného kilogramového zlatého slitku) je plně automatická. Na jednom konci si stroj sám odměří zlatá zrnka a na druhém vyjede na pásu zlatý slitek. Speciální kamera na lince ještě sama zkontroluje a vyhodnotí, zda je cihla bez prasklin nebo oděrek. V poslední fázi na zlatý slitek laser vypálí speciální identifikační číslo. Pověřená osoba pak cihlu po cihle skládá jednu vedle druhé do krabice. Ve zlatě se do ní vejde kolem 25 milionů korun.

Cihla, kterou nakupují centrální banky do svých zlatých rezerv, nese název Good Delivery Bar a váží 12 kilogramů. Ve Valcambi těchto cihel zlata najdete desítky, leží ve skladech na zemi, na vozících jedoucích z výroby, nebo jsou vyskládané na stole uprostřed slévárny, kde pod modrým plamenem pomalu chladnou, aby nepopraskaly.

Kromě zlatých cihel se ale Švýcaři poslední roky orientují i na jiné projekty – vymysleli zde např. padesátigramový slitek. "Tento slitek připomíná čokoládovou tabulku, kterou můžete rozlámat na zlaté čtverečky a podělit děti nebo vnoučata.“ ukazuje výrobní ředitel Knobloch.

Za mohutnou kovovou mříží, která je mimo pracovní dobu ještě zavřená za speciálními dveřmi, má Knobloch další království - vzorkovnu. Zde se kromě celé výrobní řady schovávají i projekty, jejichž čas teprve přijde. Jsou to např. zlaté pyramidky, které mají připomínat čokoládu Toblerone, nebo třígramový slitek, který se dá rozložit a následně složit do tvaru trojrozměrné hvězdy.

Velká část zlatých dolů leží v konfliktních oblastech. Investory dnes čím dál více zajímá, odkud zlato pochází, a tak Valcambi vytvořili část výroby fair trade a zavedli vlastní certifikáty Green Gold. Investor, který zlato koupí má tedy jistotu, že kupuje zlato, kvůli kterému netrpěla ani příroda, ani lidé. Valcambi vozí zlato z celého světa, hlavně z velkých dolů, kde může hlídat férové podmínky.

Zlato není byznys jen díky šperkům a investorům, ze slévárny ho dodávají i Applu a dalším výrobcům elektroniky nebo také zubařům.
V roce 2021 elektronika a medicína spolkly necelých devět procent světové spotřeby zlata.
 
Nyní je možno produkty Valcambi zakoupit i prostřednictvím našich prodejen a e-shopu.
 
Autor: Aurum Bohemica