Münze Österreich - Rakouská Mincovna | Aurum Bohemica

Münze Österreich je rakouská národní mincovna s více než osmisetletou historií. Je známa po celém světě především pro své odborné znalosti v oblasti zpracování drahých kovů a výroby mincí. Patří k největším světovým mincovnám. V roce 1194 zaplatil anglický král Richard I., uvězněný ve Vídni po návratu z křížových výprav, vévodovi Leopoldovi IV. za svou svobodu 15 tun stříbra. Leopold ze své kořisti nechal razit stříbrné mince, což znamenalo počátek Rakouské mincovny (ačkoliv se o ní historické dokumenty více než dalších 200 let nezmiňují).

Mincovna se během své historie stěhovala na několik míst. Jejím dřívějším hlavním sídlem byl po delší dobu Zimní palác prince Evžena Savojského, než se nakonec v 19. století usadila v Heumarktu v centru Vídně, kde se mince razí dodnes. Když v roce 1919 vznikla Rakouská republika, byla vídeňská mincovna určena jako jediná mincovna v zemi. V roce 1989 se mincovna stala veřejnou dceřinou společností Öesterreichische Nationalbank (Rakouské národní banky) a její název byl oficiálně změněn na Rakouská mincovna (“Münze Österreich”). Vídeňská mince se známým názvem "Wiener Philharmoniker", trvale ceněná investory, byla v letech 1992, 1995 a 1996 nejprodávanější mincí na světě a je dodnes jednou z nejčastějších investic ve světě investorů investujících do drahých kovů. 

Rakouská mincovna vyrábí téměř 450 milionů mincí ročně. Je mezinárodně proslulá důrazem na detail a řemeslnou zručností svých zaměstnanců. Rakouská mincovna díky svým dlouholetým zkušenostem používá nejmodernější rafinační procesy v oboru. Mincovna je navíc ve většinovém vlastnictví státu, což zaručuje kvalitu jejích výrobků.

photoeditorsdk-export (22)

Tato rafinerie také nabízí zlaté a stříbrné slitky od 1 gramu až do 1 kg. Společnost Argor Heraeus vyrábí pro Rakouskou mincovnu jedinečnou řadu slitků s holografickým designem. Jedná se o takzvané kinebary, což znamená, že na zadní straně slitku je laserem vyhotovený nápis, který nelze nijak padělat. Tuto technologii má navíc k dispozici pouze společnost Argor Heraeus. Jelikož se v roce 2002 stala firma Argor Heraeus akcionářem Rakouské mincovny Münze Österreich, nabízí tato mincovna oficiálně tuto technologii pod svým jménem a se zárukou nejvyšší kvality. 

Mezi další investiční zajímavosti patří mince Vídeňská filharmonie (Wiener Philharmoniker), která se vyrábí v pěti velikostech (od 1/25oz do 1oz). I přesto že nejznámější zůstává zlatá mince Vídeňská filharmonie o hmotnosti 1oz, zvyšuje se poslední dobou zájem i o stříbrnou verzi této mince. Mincovna patří pod Rakouskou národní banku a je mimo jiné pověřena navrhováním a ražbou Euro mincí obíhajících v Rakousku. Při zvláštních příležitostech jsou vyráběny i pamětní kusy. Společnost Münze Österreich vlastní v Rakousku též firemní prodejny, které nabízejí a dodávají její výrobky.

Rakouská mincovna je na oficiálním (a velmi výběrovém) seznamu LBMA Good Delivery List for Gold, což je seznam certifikovaných rafinérií. Analýzy a kritéria kvality, kterých musí slitky dosáhnout, aby tento certifikát získaly, z něj činí všeobecně uznávaný standard kvality.

Autor: Polina Nozdrina, Martin Sluka