Představujeme minci „korunovaný“ Charles III.

Po řadu desetiletí se milovníci mincí Velké Británie, resp. mincí vydávaných v rámci Commonwealthu, setkávali s portrétem Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Jejím skonem a následným nástupem na trůn Jeho Veličenstva Karla III. se budeme setkávat s novou podobou oblíbených mincí. V následujícím článku si připomeneme portréty královny Alžběty II. a představíme vyobrazení Jejího Veličenstva Karla III.

V minulém roce nás po dlouhých letech vladaření opustila Její Veličenstvo královna Alžběta II., která v čele Commonwealthu stála úctyhodných 70 let, čímž se stala nejdéle vládnoucím panovníkem světa. Zároveň se tak nejen sběratelům mincí naskytla možnost setkat se s několika vyobrazeními královny od různých autorů.

Alžběta II. se stala královnou ve svých 25-ti letech dne 6. února 1952 záhy po úmrtí svého otce Jiřího VI. Korunována byla 2. června 1953. Její první vyobrazení ztvárnil sochař Mary Gillick kde je Alžběta vyobrazena v mladistvém věku a bez královské koruny. Tento portrét byl užíván v mnoha zemích Commonwealthu.

 

Portrét Alžběty II. od Mary Gillicka (1953)

 

V roce 1964 byl vybrán vítězný návrh akademického sochaře Arnolda Machina ztvárněním portrétu mladé královny Alžběty, který byl následně zaveden v roce 1968 a to až do roku 1984. Tento portrét byl používán pro všechny britské mince; v roce 1964 na mincích Rhodesie, od roku 1965 do1985 na mincích Kanady, v Austrálii od 1966 do roku 1984; na Novém Zélandu od roku 1967 do 1985.

 

Portrét Alžběty II. od Arnolda Machina (1968)

 

Alžbětin portrét Raphaela Makloufa, který zdobil mince od roku 1985 do 1997 vyobrazoval Její Veličenstvo královnu jako nestárnoucí a královský symbol. Na krku je také možno spatřit iniciály autora doplněné písmenem D, tedy RDM.

 

Portrét Alžběty II. od Raphaela Makloufa (1985-1997)

 

Výrazné iniciály IRB obsahuje zobrazení královny v jejím pokročilejším věku, které bylo představeno v roce 1998. Majestátnost a úcta vyzařují z tohoto portrétu, který byl v platnosti až do roku 2015.

 

Portrét Alžběty II. od Iana Rank-Broadleyho (1998)

 

Poslední vyobrazení Jejího Veličenstva královny Alžběty II., jehož autorem je Jody Clark, představila The Royal Mint v roce 2015.

 

Portrét Alžběty II. od Jody Clarka (2015)

 

Po úmrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II. v roce 2022 se stal panovníkem Commonwealthu Jeho Veličenstvo král Karel III. Autorem jeho portrétu na mincích je Martin Jennings a začala tak nová éra mincí ve Spojeném království. Nicméně korunovace Jeho Veličenstva krále Karla III. je naplánována na 6. května 2023. Z tohoto důvodu jsou již v oběhu mince, které zobrazují krále Karla III. bez královské koruny s letopočtem 2023. Zajímavostí na trhu, snad i malou raritou, se tak staly mince s vyobrazením Jejího Veličenstva královny Alžběty II. s letopočtem 2023. Tato situace nastala díky výrobnímu plánu The Royal Mint, která od cca poloviny roku začala razit mince s královnou Alžbětou s ročníkem 2023. Náhlým skonem Jejího Veličenstva královny Alžběty II. se musel změnit výrobní plán a zahájila se ražba mincí s podobou Jeho Veličenstva krále Karla III. bez koruny.

 

Portrét Jeho Veličenstva krále Karla III. od Martina Jenningse

 

Jak bylo zmíněno výše, korunovace Jeho Veličenstva krále Karla III. je plánována na 6. května 2023. U příležitosti této události připravila The Royal Mint pamětní minci v hodnotě 5 liber.

 

5 librová mince u příležitosti korunovace Jejího Veličenstva krále Karla III.

 

Milovníci britských mincí tak mají příležitost doplnit svoje sbírky o nové tituly i o celou řadu pamětních mincí, vyražených k této výjimečné události.

 

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

==================================

Zdroje:
[1] Five Portraits of Her Late Majesty Queen Elizabeth II. www.royalmint.com [online]. [cit. 2023-04-13]. Dostupné z: https://www.royalmint.com/stories/currency/five-portraits-of-her-majesty-queen-elizabeth-ii/ 
[2] His Majesty The King’s Official Coinage Portraitive Portraits. www.royalmint.com [online]. [cit. 2023-04-13]. Dostupné z: https://www.royalmint.com/stories/collect/his-majesty-the-kings-official-coinage-portrait/