Investovat do zlatých nebo stříbrných mincí a slitků?

Každý investor při výběru zlata pečlivě zkoumá, která volba je lepší - mince nebo slitky? Nebo kombinovaná investice? Je třeba přiznat, že tato otázka může vyvolat vášnivou debatu, protože porovnávání sběratelských a historických mincí a slitků zahrnuje nejen zohlednění jejich fyzických vlastností, ale také aspekty subjektivních preferencí.

Tradice uchovávat svůj kapitál nebo jeho značnou část ve zlatém ekvivalentu je dostatečně stará, ale i dnes aktuální. Proč ale zlato? V přírodě jsou přece i jiné kovy, které jsou dražší a vzácnější. Nicméně, dodnes lidstvo upřednostňuje investice do zlata z těchto zásadních důvodů: kov nepodléhá oxidaci a netmavne; má vysokou hustotu, takže je poměrně těžký (a hmotnost ovlivňuje cenu); možnost směnitelnosti za jakoukoliv měnu používanou po celém světě.

Z pohledu soukromého investora v západních zemích hrají zlaté slitky důležitou roli v diverzifikaci investic na stejné úrovni jako mince. Jsou o něco levnější než zlaté mince, ale hrozí u nich větší šance padělání, protože neobsahují propracované výtvarné a ochranné prvky, které jsou typické pro ražení mincí.

1200x300 hero-coins-and-bullion

Abychom vám usnadnili přehled v tom, které variantě dát přednost, připravili jsme pro vás ucelený přehled vlastností mincí a slitků.

1. Nominální hodnota

Na mincích je uvedena nominální hodnota, což znamená, že mince jsou vydávány s povolením centrální banky dané země. Teoreticky lze zlatou mincí zaplatit nákup v obchodě, protože je v zemi výroby zákonným platidlem, jinými slovy penězi. I přesto že slitky nemají žádnou nominální hodnotu, jejich výhodou je právě to, že nejsou vázány na žádný stát a tím pádem jsou uznávány na mezinárodním trhu.

2. Certifikát pravosti

Certifikát je povinným požadavkem pro slitky. Certifikát se nachází buď v originálním balení (jedná-li se o slitek do 100 gramů), nebo se vydává samostatně při nákupu. V případě ztráty certifikátu má kupující právo požadovat přezkoumání pravosti slitku. Pokud tedy certifikát není v obalu, je třeba dbát na jeho uchování. Mince jsou penězi na základě své nominální hodnoty, takže mince nemají certifikát pravosti.

3. Nákupní cena a rozpětí

Nejběžnější hmotnost investičních mincí je 1 unce, zatímco hmotnost mincí z kovu je 1 unce, 50 gramů a 100 gramů. Za normálních tržních podmínek je cena za gram zlata ve slitku levnější než cena za gram zlata v minci stejné hmotnosti, a to z důvodu nižších výrobních nákladů (výroba mince je náročnější a pracnější proces), takže slitek je za normálních podmínek výhodnější. Při posuzování cenové nabídky byste však měli věnovat pozornost také nákupní ceně a rozpětí (rozpětí nebo-li spread je rozdíl mezi nákupní (nabídkovou) a prodejní (nákupní) cenou aktiva).

4. Likvidita a globální uznání

Ne všechno zlato s ryzostí nad 900/1000 lze považovat za investiční zlato. Na světě není mnoho mincoven či rafinérií, které by vyráběly mezinárodně uznávané mince a slitky. Chcete-li se stát producentem mezinárodně uznávaného investičního zlata, musíte být členem LBMA (London Bullion Market Association). LBMA stanovuje standardy kvality pro slitky a mince a akredituje rafinérie, které vyrábějí slitky a mince z drahých kovů. 

Zlaté mince jsou standardizovaným zbožím, takže jejich pravost se ověřuje na základě údajů a bezpečnostních prvků, podobně jako například u bankovek v hodnotě 100 USD. Je důležité si uvědomit, že slitky o hmotnosti 250 gramů a více mají o něco nižší likviditu, protože kupující musí zaplatit poměrně velkou částku jednorázově a v mnoha zemích může narazit na zákonná omezení při platbě v hotovosti.

5. Dostupnost pro investování malých částek do zlata

Mince i slitky jsou snadno dostupné i při nižších investovaných částkách. Vše ale závisí od daného množství, které jste schopni investovat. Pokud plánujete věnovat na investici do zlata částku 5 000 až 10 000 Kč, je výhodnější koupit zlaté mince. Investice do slitků stojí za zvážení, pokud investovaná částka přesahuje cca 20 000 Kč.

6. Náklad nebo počet vyrobených kusů

Mnoho mincí, jako jsou australské nebo čínské mince, mají omezený náklad. Celosvětové zkušenosti ukazují, že mince s omezeným nákladem (např. australská lunární série - jen 30 000 kusů po celém světě) mají potenciál se prodávat později za vyšší cenu.

Zlaté slitky se vyrábějí v takovém množství, v jakém je výrobce je schopen dodat. Počet vyrobených slitků není omezen. Výjimkou jsou slitky se specifickým designem, které se obvykle vyrábějí po určitou dobu a jejich výrobní série závisí na poptávce trhu. Po dokončení výroby konkrétního vzoru se výrobní série nezveřejňuje.

7. Daně na slitky a mince 

V neposlední řadě je podstatné probrat daňové záležitosti spojené s nákupem zlata. Zlato podléhá zvláštnímu režimu a podle § 92 předpisu č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty je osvobozeno od DPH bez nároku na odpočet daně. 

Forma zlata, které nepodléhá DPH, musí splňovat dané podmínky podle zákonu § 92:

a) zlato ve tvaru slitků, zpracovaných v certifikované rafinerii (LBMA), ve tvaru cihly, s vlastním číslem a s označením výrobce, ryzosti a hmotnosti, o hmotnosti připouštěné na trhy zlata a ryzosti nejméně 995/1000.

b) zlaté mince, které:

  • mají ryzost nejméně 900/1000
  • byly vyraženy po roce 1800
  • jsou nebo byly v zemi svého původu jako zákoné platidlo a jsou obvykle prodávány za cenu, která nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 %.

895015-Coins-d3d94.w1900

Není možné říct definitivně zda jsou lepší slitky, nebo mince. Podstata investice a její výsledek záleží na Vaší prvotní myšlence a důvodu proč vlastně investujete. Pokud je Vaším cílem uchování bohatství a numismatika, zatímco návštěvy sběratelských burz vám moc neříkají, je lepší investovat do slitků a investičních mincí. Nicméně, pokud je pro vás investice spojena s estetickým dojmem a s vyšším potenciálem investice, doporučujeme investiční portfolio rozložit na obě strany, tedy zakoupit nejen investiční aktivy, ale i mince s omezeným nákladem.

Autor: Polina Nozdrina