Vážení zákaznici, naše pobočky jsou ve dnech 5. 7 a 6. 7. zavřeny. E-shop fixuje okamžitě objednávky do 250 000 Kč. Děkujeme a přejeme příjemné sváteční dny. Tým Aurum

Historie a původ švýcarské rafinerie Argor Heraeus SA | Aurum Bohemica

Většina zlata, fyzicky vytěženého na světě, prochází Švýcarskem. Tato země ročně zpracuje v průměru přibližně 70 % zlata, které se ve světě v daném roce vytěží. Přičteme-li k tomuto číslu zlato od drobných odběratelů z celého světa, zjistíme, že dvě třetiny veškerého světového zlata procházejí Švýcarskem.

Šest rafinerií zlata (společností, které zpracovávají drahé kovy včetně slitků) na seznamu Good Delivery List tvoří 90 % světového obratu. Čtyři z nich sídlí ve Švýcarsku. Právě tato skutečnost, ve spojení s tím, že mnoho investorů a běžných občanů v této neklidné době hledá bezpečné útočiště pro své úspory (bankovky nechráněné před vlivem inflace), nás vede k představení jedné z největších švýcarských rafinerií, kterou je právě Argor-Heraeus SA.

Společnost Argor-Heraeus SA je nyní jedním z největších světových zpracovatelů drahých kovů (ve formě slitků). Společnost sídlí v Mendrisiu na jihovýchodě Švýcarska. Společnost byla založena v roce 1951, má rafinační kapacitu 400 tun ročně a zaměstnává přibližně 230 lidí ve Švýcarsku, Německu, Itálii a Jižní Americe.

Společnost byla založena jakožto Argor SA v roce 1951 v Chiassu. V roce 1960 ji převzala švýcarská banka UBS, která získala 80 % podíl v holdingu a v roce 1973 získala již 100% podíl. Následně roku 1986 vytvořily společnosti UBS a Heraeus Holding GmbH společný podnik Argor-Heraeus SA. V roce 1999, kdy UBS skupinu opouští, Heraeus a správcovská společnost Argor-Heraeus management kupují její podíl a stávají se tak jedinými vlastníky společnosti. V tom samém roce je však část společnosti odprodána firmě Commerzbank International SA, která se stala jejím akcionářem spolu s výše uvedenými společnostmi. O tři roky později, v roce 2002, skupina prodala část svých akcií rakouské mincovně Münze Österreich, takže dnes mají všichni účastníci ve skupině stejný podíl.

Co se týče loga Argor Heraeus, obraz ruky s růžemi je erbem rodiny Heraeus, který si Isaac Heraeus (Isaac Heraeus - lékárník, 1636 - 1676, narozen v Güstrowě) vytvořil sám, když se na konci svého putování usadil v německém Hanau. Střed obrázku viz.výše je tedy součástí skutečného rodového erbu.

Společnost Argor-Heraeus SA je akreditována hned několika institucemi: London Bullion Market Association (LBMA - r. 1961), Skupinou CME - Tržní smlouva: COMEX (r. 1974), Tokijskou komoditní burzou TOCOM (r.1982) a Dubai Multi Commodities Centre (DMCC-r. 2005).

Firma se intenzivně soustředí na zpracování zlata, stříbra, platiny a palladia. Rafinace se provádí jak elektrolyticky tak i chemicky. Pro společnost Argor Heraeus je charakteristické, že vyrábí platinu s jakostním stupněm 999,5 a více. Společnost rovněž vyrábí širokou škálu inovativních a na míru dělaných slitků (včetně technologie Kinebar) ve spolupráci se svými hlavními akcionáři: Rakouskou mincovnou, Commerzbank a Heraeusem.

Vzhledem k omezené kapacitě nejsou slitky drahých kovů Argor Heraeus k dispozici pro přímý prodej soukromým investorům. Investiční produkty společnosti Argor Heraeus jsou dostupné prostřednictvím řady významných bank, spořitelen a předních obchodníků s drahými kovy v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Spojených státech atd. Sériové číslo, které je na slitku Argor Heraeus uvedeno, spojuje tento slitek s certifikátem, který je k němu přiložen buď ve formě papírového štítku nebo formou plastového obalu, ve kterém se slitek nachází. Všechny zlaté slitky Argor Heraeus jsou od roku 2011 opatřeny certifikátem.

Autor: Polina Nozdrina, Martin Sluka

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení