Historie a původ švýcarské rafinerie Argor Heraeus SA | Aurum Bohemica

Většina zlata, fyzicky vytěženého na světě, prochází Švýcarskem. Tato země ročně zpracuje v průměru přibližně 70 % zlata, které se ve světě v daném roce vytěží. Přičteme-li k tomuto číslu zlato od drobných odběratelů z celého světa, zjistíme, že dvě třetiny veškerého světového zlata procházejí Švýcarskem.

Šest rafinerií zlata (společností, které zpracovávají drahé kovy včetně slitků) na seznamu Good Delivery List tvoří 90 % světového obratu. Čtyři z nich sídlí ve Švýcarsku. Právě tato skutečnost, ve spojení s tím, že mnoho investorů a běžných občanů v této neklidné době hledá bezpečné útočiště pro své úspory (bankovky nechráněné před vlivem inflace), nás vede k představení jedné z největších švýcarských rafinerií, kterou je právě Argor-Heraeus SA.

Společnost Argor-Heraeus SA je nyní jedním z největších světových zpracovatelů drahých kovů (ve formě slitků). Společnost sídlí v Mendrisiu na jihovýchodě Švýcarska. Společnost byla založena v roce 1951, má rafinační kapacitu 400 tun ročně a zaměstnává přibližně 230 lidí ve Švýcarsku, Německu, Itálii a Jižní Americe.

Společnost byla založena jakožto Argor SA v roce 1951 v Chiassu. V roce 1960 ji převzala švýcarská banka UBS, která získala 80 % podíl v holdingu a v roce 1973 získala již 100% podíl. Následně roku 1986 vytvořily společnosti UBS a Heraeus Holding GmbH společný podnik Argor-Heraeus SA. V roce 1999, kdy UBS skupinu opouští, Heraeus a správcovská společnost Argor-Heraeus management kupují její podíl a stávají se tak jedinými vlastníky společnosti. V tom samém roce je však část společnosti odprodána firmě Commerzbank International SA, která se stala jejím akcionářem spolu s výše uvedenými společnostmi. O tři roky později, v roce 2002, skupina prodala část svých akcií rakouské mincovně Münze Österreich, takže dnes mají všichni účastníci ve skupině stejný podíl.

Co se týče loga Argor Heraeus, obraz ruky s růžemi je erbem rodiny Heraeus, který si Isaac Heraeus (Isaac Heraeus - lékárník, 1636 - 1676, narozen v Güstrowě) vytvořil sám, když se na konci svého putování usadil v německém Hanau. Střed obrázku viz.výše je tedy součástí skutečného rodového erbu.

Společnost Argor-Heraeus SA je akreditována hned několika institucemi: London Bullion Market Association (LBMA - r. 1961), Skupinou CME - Tržní smlouva: COMEX (r. 1974), Tokijskou komoditní burzou TOCOM (r.1982) a Dubai Multi Commodities Centre (DMCC-r. 2005).

Firma se intenzivně soustředí na zpracování zlata, stříbra, platiny a palladia. Rafinace se provádí jak elektrolyticky tak i chemicky. Pro společnost Argor Heraeus je charakteristické, že vyrábí platinu s jakostním stupněm 999,5 a více. Společnost rovněž vyrábí širokou škálu inovativních a na míru dělaných slitků (včetně technologie Kinebar) ve spolupráci se svými hlavními akcionáři: Rakouskou mincovnou, Commerzbank a Heraeusem.

Vzhledem k omezené kapacitě nejsou slitky drahých kovů Argor Heraeus k dispozici pro přímý prodej soukromým investorům. Investiční produkty společnosti Argor Heraeus jsou dostupné prostřednictvím řady významných bank, spořitelen a předních obchodníků s drahými kovy v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Spojených státech atd. Sériové číslo, které je na slitku Argor Heraeus uvedeno, spojuje tento slitek s certifikátem, který je k němu přiložen buď ve formě papírového štítku nebo formou plastového obalu, ve kterém se slitek nachází. Všechny zlaté slitky Argor Heraeus jsou od roku 2011 opatřeny certifikátem.

Autor: Polina Nozdrina, Martin Sluka