Cena zlata pokořila hranici 2000 USD za trojskou unci

Po celé řadě negativních zpráv o potížích světových bank, nejprve na americkém kontinentu, poté v Evropě (Credit Suisse, Deutsche Bank), opět cena zlata vystoupala na své letošní maximum. Predikce vývoje ceny zlata z konce minulého roku se tak naplnily.

Finanční trh byl ohromen množstvím informací o potížích nejprve amerických bank a následně švýcarské Credit Suisse, o kterém jsme Vás informovali v předchozím článku. Následovalo oznámení o problémech německé Deutsche Bank. Většina investorů cítila jisté napětí na finančním trhu a očekávala avízované zvýšení ceny investičního zlata.

Zveřejnění ekonomických údajů Spojených států amerických spustilo vlnu reakcí. Ministerstvo práce USA oznámilo pokles volných pracovních míst na trhu práce. Pokles také zaznamenávají americké podniky ve svých objednávkách. Řada podniků tak volá po snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému.

Většina těchto událostí se promítla do ceny investičních kovů. Výsledkem je úterní uzavření burzy COMEX na hodnotě 2 038,10 dolaru za unci, což je oproti dnešnímu dni nárůst o téměř 40 dolarů.

Celé situaci také nahrává oslabení dolaru. Cena zlata tak neúprosně míří ke svému maximu 2069 USD za trojskou unci. Je silný předpoklad, že se cena zlata nejen udrží nad hranicí 2000 USD, ale bude atakovat svoje maximum a bude vytvářet další letošní rekordy. „Některá slabá americká ekonomická data, která tlačila na index amerického dolaru a poslala výnosy amerického ministerstva financí směrem dolů, podpořila ceny zlata a stříbra.“ Komentuje situaci Jim Wickoff, z Kitco News.

Situace tedy napovídá, že bankovní krize ještě neskončila. "Současná krize ještě neskončila, a i když je za námi, bude to mít následky v příštích letech," napsal Generální ředitel JPMorgan Chase Jamie Dimon ve svém výročním poselství.

 

V návaznosti na výše uvedené informace je patrné, že zlato stále zůstává bezpečným přístavem ve světě financí. Nejistota na finančních trzích a světových ekonomikách nahrává investicím do zlata nejen jako ochrana proti inflaci, ale především jako ochrana případných rizik v době ekonomických nejistot.

 

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

 

=============================================

 

Zdroje:

[1] https://www.kitco.com/finance/futures/details.html?j1_module=futureDetail&popup=1&j1_symbol=GCM23&j1_override=&j1_region=

[3] GOLUBOVÁ, Anna. Cena zlata vyskočila o 40 dolarů a obchodovalo se nad 2 000 dolarů, protože Jamie Dimon varoval, že bankovní krize ještě neskončila. KITCO.com [online]. [cit. 2023-04-05]. Dostupné z: https://www.kitco.com/news/2023-04-04/Gold-price-jumps-40-to-trade-above-2k-as-Jamie-Dimon-warns-the-banking-crisis-is-not-over.html