Proč je zlato nejlepší investicí v době inflace? | Aurum Bohemica

Screenshot 2021-09-30 at 12.40.09_1

Jednotlivci s vysokým majetkem k využití, ale také i ziskové společnosti neustále hledají způsoby, jak ochránit své peníze před inflací. Někteří investují do nemovitostí nebo akcií, jiní se obávají rizika ztráty úspor a volí osvědčený způsob uchování hodnoty svých peněz - zlato.

Ačkoli se cena zlata mění každý den, z dlouhodobého hlediska (10-20 let) se jedná o investici s nízkým rizikem. Hodnota drahého kovu má tendenci růst, protože je přímo úměrná inflaci - čím vyšší je inflace, tím vyšší je cena zlata.

Obyvatelé mnohých evropských zemí se bojí rostoucí inflace a nakupují zlaté slitky a mince mnohem aktivněji než kdykoli předtím. Podle agentury Bloomberg, byla poptávka po drahém kovu v některých evropských zemích v první polovině roku 2021 nejvyšší od roku 2009 v následku světové finanční krize.

Ekonomické instituce po celém světě se společně se svými kalkulacemi shodli, že zlaté slitky a mince se v Evropě nakupují o 35 % častěji než v předchozích šesti měsících. Současně se celosvětová poptávka po zlatě zvýšila v průměru o 20 %. Odborníci se domnívají, že investice do kovu je nyní perspektivní - můžete si tak pojistit prostředky proti znehodnocení.

Například v Německu, inflace nyní začala opět stoupat, protože se ekonomika zotavuje z následků pandemie koronaviru. Například v červenci vzrostly spotřebitelské ceny nejvíce za posledních několik desetiletí, a to o 3,8 procenta. Podobně jsou na tom i jiné země včetně Česka. Záporné úrokové sazby v Evropě rovněž zatraktivnily aktiva v drahých kovech místo uchování měny a investic do akciového trhu.

Termín "investice" používáme, abychom zdůraznili spíše uchování hodnoty než spekulativní možnosti drahých kovů. Vzhledem k tomu, že cena zlata závisí na mnoha faktorech, například na ceně akcií a dluhopisů, stává se zlato oblíbeným způsobem diverzifikace portfolia, který využívají nejen podniky a jednotlivci, ale také centrální banky po celém světě.

Inflace postihuje všechny, jen někteří lidé z ní mají prospěch a jiní utrpí ztráty. Proto věříme, že zlato by mělo být dostupné všem. Když mluvíme o zlatě, nemluvíme o zlatých náušnicích po babičce jako dědictví nebo o bílém zlatě ze zastavárny - mluvíme o fyzickém, čistém investičním zlatě, jako jsou slitky, nebo investiční mince.

Protože je zlato mimořádně důležitou komoditou, má moc ovlivňovat a působit na měny a jakákoliv změna na akciových trzích má přímý vliv na chování zlata. Například, když země prodá část svých zlatých rezerv, měna má automaticky tendenci snižovat svou hodnotu. Nicméně, právě díky opačnému vztahu mezi zlatem a měnami, je možné zlato považovat jako úspěšnou pojistku proti inflaci, jelikož peníze investované do zlata na své hodnotě neztrácí.

Autor: Polina Nozdrina