Novinky, Strana 2

Trojská unce | Aurum Bohemica

Trojská unce (anglicky Troy weight nebo Troy once), značena jako 1 Oz se stala celosvětovou měrnou jednotkou při obchodování s drahými kovy.  Právě z důvodu historického mezinárodního obchodování s cennými kovy, sahající až do dávné minulosti, a rozdílností některých měrných jednotek (kilogram, libra, apod.) situace vyžadovala sjednocení měrné jednotky pro drahé kovy (zlato, stříbro, platina, atp.) A proč právě trojská? Název pochází z francouzského města Troyes, ležícího v regionu Grand Est. na řece Seině.

město Troyes

Toto historické město patřilo odedávna k obchodním centrům, zejména kovorytectví a zlatnictví. Od roku 80 př. n. l. až do roku 1773 se zde razily mince.

I Ecu (Ludvík XV.) s označením V mincovny Troyes

K zajímavostem tohoto města patří historická událost, tedy sňatek anglického krále Jindřicha V. Plantageneta s princeznou Kateřinou z Valois.

Jaká je VÁHA TROJSKÉ UNCE?

„Trojská unce je základní váhová jednotka na světových trzích stříbra, zlata, platiny a dalších drahých kovů, popř. také drahokamů.

Častý dotaz zní: „kolik je TROJSKÁ UNCE na GRAM“?

Jedna trojská unce odpovídá hmotnosti 31,1034768 gramů, tedy přibližně 0,0311035 kg, či 0,0685715 liber. Váha trojské unce je tedy přepočtena ekvivalentem v kilogramech, popř. v librách.

 

tabulka převodů

 

TROJSKÁ UNCE ZLATA CENATROJ?

Cena trojské unce, používaná zejména u zlata a stříbra, je závislá na vývoji ceny newyorské, resp. londýnské burze. 1 trojská unce zlata odpovídá tedy aktuální hodnotě na burze drahých kovů. Drahé kovy se obchodují na newyorské burze, tzv. COMEX (Commodity Exchange)/NYMEX (New York Mercantile Exchange); neméně výrazný vliv má i londýnský trh s drahými kovy LBMA (London Bullion Market Association), velkoobchodní mimoburzovní trh, který vystupuje zejména jako autorita v oblasti drahých kovů (LBMA Good Delivery). Cena zlata na LBMA je stanovena dvakrát denně, dopolední cena (am) v 10:30 a odpoledne (pm) v 15:00 londýnského času, a to v amerických dolarech za trojskou unci.  

ukázka grafu vývoje ceny zlata na burze

ukázka grafu vývoje ceny zlata na světové burze

 

Norma ISO 4217

Při obchodování s cennými kovy v mezinárodním prostředí bylo nutné stanovit obecné označení jednotlivých kovů, podobně jak je tomu i u měny. Toto obecné označení je obsaženo v normě ISO 4217, která obsahuje krom označení jednotlivých měn, také drahé kovy.  Kód je třímístný, takže např. česká koruna je označována CZK, americký dolar USD, britská libra GBP apod. Stejně je tomu i u drahých kovů:

„Například česká koruna má kódy CZK a 203, americký dolar USD a 840, euro EUR a 978. Vedle toho např. zlato má určeny kódy XAU a 959. Kódy XTS a 963 jsou určeny pro testování a kódy XXX a 999 jsou určeny pro „transakce, kde se nepoužívají měny“.“

tabulka označení vybraných kovů / měn

Unce

Původní význam pochází ze starověkého Říma, kde označoval díl či jednotku. Pro určení váhové hodnoty je ekvivalentem 1 unce hmotnost 28,3495 g. Při běžném obchodování se však používá označení 1 unce zlata, čímž je míněna právě trojská unce, tedy hmotnost 31,1034768 g.

Shrnutí

U obchodníků s cennými kovy se často setkáme se dvěma pojmy: „unce“ a „trojská unce“. Nicméně v běžném obchodním styku je častěji používán zkrácený výraz „unce“, kterým se rozumí hmotnostní ekvivalent 31,10534768 g.

V tomto článku jsme se dozvěděli, že název „trojská“ je odvozen od francouzského města Troyes, které je od pradávna obchodním centrem. Cena zlata u většiny obchodníků se odvíjí od ceny zlata na newyorské burze cenných kovů (NYMEX/COMEX), která je uvedena v amerických dolarech (USD). Do prodejní ceny obchodníků v Evropě se tak promítá nejen cena zlata na burze, ale také kurzové převody amerického dolaru (USD), eura (EUR) a v případě České republiky kurz české koruny (CZK). AKTUÁLNÍ CENA ZLATA je zobrazena na úvodní obrazovce webových stránek společnosti Aurum Bohemica.

 

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

====

Zdroje:
1) Troyes. Online. In: Wikipedia: the free encyclopedia. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Troyes. [cit. 2023-11-14].
2) Colnect.com. Online. Dostupné z: https://colnect.com/sk/coins/coin/180912-1_Ecu_Louis_XV_Olive_Branches_-_V_-_Troyes-1715~1774_-_%C4%BDudov%C3%ADt_XV-Franc%C3%BAzsko. [cit. 2023-11-14].
3) KUDWEIS, Miloš. Numismatika a notafilie. Albatros Media, 2017. ISBN 9788026612179
4) Goldprice. Online. 2023. Dostupné z: https://goldprice.org/. [cit. 2023-11-14].
5) Goldprice. Online. 2023. Dostupné z: https://goldprice.org/. [cit. 2023-11-14].
6) ISO 4217. Online. In: Wikipedia: the free encyclopedia. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#. [cit. 2023-11-14].
7) ISO 4217. Online. In: Wikipedia: the free encyclopedia. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/ISO_4217#. [cit. 2023-11-14].

Proč (ne)investovat do stříbra | Aurum Bohemica

Mnozí zákazníci se nás ptají, zda investovat či neinvestovat do stříbra; zda „se to vyplatí“; jaký je potenciál stříbra apod. Na toto téma se objevuje celá řada názorů i diskusí. Někteří investoři deklarují podhodnocení tohoto vzácného kovu, jiní volí raději cestu zlata. V následujícím článku je shrnutí důležitých faktorů, které by měl každý investor do stříbra znát.

Pořizovací náklady

Objem těžby stříbra je dle odhadů přibližně osminásobně vyšší oproti těžbě zlata. Tato skutečnost výrazně ovlivňuje cenu stříbra, které se tak stává levnějším než zlato. 

Udržitelnost

Studie potvrzují, že v době ekonomického i akciového růstu je stříbro vhodnou investicí.

Průmyslové využití

Stříbro je ve velkém množství používáno v řadě průmyslových odvětví jako např. automotive, zdravotnictví, při výrobě solárních panelů, při čištění vody, při výrobě elektrospotřebičů a další. Toto průmyslové využití představuje více než polovinu roční celosvětové poptávky po tomto kovu, a zásadně ovlivňuje jeho cenu.

Díky vazbě stříbra na multioborové využití, zároveň s rostoucími inovacemi, se zvyšuje i cena tohoto kovu.

Volatilita

Díky výše uvedeným faktorům, zejména ceně, lze stříbro považovat za vhodnou alternativu investicím do drahých kovů v porovnání ke zlatu. Je tedy doporučeno nejen pro začínající investory, ale také pro zkušené investory, kteří atraktivitu stříbra využívají při krátkodobých tržních nestabilitách.

Výhodnost investice do stříbra?

Mnoho investorů využívá pro stříbro metodu známou jako „stacking“. Princip spočívá v častém, ale postupném nakupování stříbrných cihel v průběhu času až do dosažení vytyčeného procenta jejich celkových aktiv. Řada investorů využívá stejných výhod jako investice do zlata; navíc stříbro nabízí přidanou hodnotu v podobě výše uvedených faktorů. Stříbro i zlato se řadí do tzv. tvrdých aktiv, tedy fyzickému vlastnictví kovu oproti riziku papírové podoby investice. 

Mezi další výhody patří skutečnost, že oba kovy patří mezi vzácné, tedy drahé kovy, které nejsou „vytvářeny“ žádnou vládou. Navíc investice do drahých kovů ochrání investora před inflací, či dokonce před případným pádem měny. Na rozdíl od zlata je však stříbro zatíženo aktuální sazbou DPH.

Zůstává tak nejen jistotou ochrany investora před riziky, ale také možnost efektivního finančního zhodnocení. Jako každá investice se doporučuje i stříbro nakupovat na delší časový horizont, tedy ideálně na 5 let a déle.

Zajištění proti inflaci

V polovině srpna 1971 tehdejší americký prezident Richard Nixon rozhodl o zrušení tzv. Brettonwoodské dohody (též Brettonwodský systém), což mělo za následek ukončení krytí amerického dolaru drahými kovy (tzv. zlatého standardu) a jeho směrování k fiat měnám. Tehdy unce zlata činila 35 USD a vláda se zavázala k možnosti směny dolaru za fyzické zlato. Zrušení této dohody znamenalo výrazný nárůst inflace, která vyšplhala až na úroveň 569,2 % (při průměrné roční míře 3,88 %).

Cena 1Oz stříbra před tímto datem dosahovala úrovně 1,54 USD, kdežto v roce 2021 již dosáhla úrovně 25,14 USD za unci; tedy nárůst o 1632 %. Z toho je patrné, že stříbro, ačkoliv křivka růstu není přímo úměrná, je vhodným nástrojem nejen na ochranu proti inflaci.

Kde koupit stříbro

Tímto bychom Vás rádi pozvali na naše webové stránky www.aurumbohemica.cz, které jsou pro Vás připravené s širokým výběrem nejen stříbrných investičních slitků a mincí; historických stříbrných mincí.

Klíčové shrnutí:

Stříbro:

  • je nejen vhodné pro investory s nižším rozpočtem
  • je kvalitní ochranou proti inflaci
  • je vhodným doplňkem do investičního portfolia
  • je uchovatelem hodnoty
  • lze nakoupit v podobě slitků, cihel či mincí
  • je vysoce likvidní

 

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

====================

Zdroj: The Perth Mint, Austrálie

Prognóza vývoje ceny zlata | Aurum Bohemica

V první polovině letošního roku cena zlata atakovala historická maxima na úrovni 2 120 USD za unci. Zlatu přála zejména nejistota v období bankovní krize na jaře letošního roku, kdy krachovaly významné banky v USA a kdy zkrachovala druhá největší švýcarská banka Credit Suisse. V druhé polovině tohoto roku cena zlata procházela mírnou korekcí, která dosáhla minim pravděpodobně koncem minulého týdne. Od počátku roku se cena zlata k dnešnímu dni pohybuje na přibližně stejných hodnotách, jako začátkem ledna 2023. Zlatu v posledních týdnech nepřálo zejména zvyšování sazeb v USA, respektive předpoklad, že sazby ještě zůstanou zvýšené po delší dobu. U tohoto tématu bychom se rádi zastavili.Proti růstu ceny zlata totiž působí vysoké úrokové sazby, zejména na dlouhodobých amerických dluhopisech. Investoři v této situaci preferují raději americké dluhopisy, které aktuálně nesou nejvyšší výnos od roku 2007, před investicemi do zlata, které průběžný výnos nemá. Důležité je však objektivně podotknout, že aktuálně si zlato i v prostředí prudce rostoucích sazeb stojí znamenitě, kdy v podstatě pouze stagnuje a meziročně neklesá. Centrální banky a velcí investoři si totiž velmi dobře uvědomují aktuální systémová rizika a nadále zlato kumulují. Významněji se zlata zbavují pouze drobní investoři, kteří jsou pod tlakem zvýšených životních nákladů díky inflaci.

Investing in gold vs. stocks: Which is better? - CBS NewsNicméně rizika, která se ve finančním systému postupně nakumulovala, jsou opravdu velká a reálně největší od roku 2008:• Státní dluhy se doslova utrhly ze řetězu a díky rostoucím sazbám na dluhopisech propisují banky ohromné ztráty do svých rozvah. Pokud zůstanou takto zvýšené úrokové sazby po delší dobu, mohou opět krachovat banky nejen v USA, ale i dalších regionech. Vysoké úrokové sazby ve světové ekonomice jsou tak dlouhodobě neudržitelné.• Evropa stojí na prahu recese, americká i světová ekonomika je dušena obřími dluhy a zejména vysokými úrokovými sazbami. K recesi směřuje také Čína, motor světové ekonomiky, která čelí ohromným ztrátám z krachu nemovitostní bubliny.• Přestože ceny energií jsou aktuálně mnohem nižší než po vypuknutí války na Ukrajině, evropskou i světovou ekonomiku brzdí významně vyšší ceny energií, než jaké byly před válkou. Energetickou krizi jsme zvládli, ale neskončila. S jejími následky budeme ještě dlouho bojovat.• Trh sekuritizovaných dluhopisových obligací (CDO) narostl od poslední finanční krize do gigantického objemu a v prostředí aktuálních vysokých sazeb a zhoršené schopnosti dlužníků splácet začíná mít potíže. Možné budoucí ztráty se na tomto trhu nyní oceňují na více než 700 mld USD. Prudce proto roste cena zajišťovacích kontraktů proti krachu těchto obligací (CDS), což je identický scénář jako před krachem banky Lehman Brothers v roce 2008.Z výše uvedených důvodů proto centrální banky a institucionální investoři i v letošním roce kumulují zlato jako zajištění proti budoucím ztrátám a rizikům. Předpokládaný budoucí scénář je totiž pro drahé kovy velmi pozitivní, neboť mohou nastat nejpravděpodobněji dvě varianty, při kterých drahé kovy vždy profitovaly.• Pokud centrální banky budou v obavě z inflace nadále držet sazby příliš vysoko, způsobí tím vlnu bankrotů a celosvětovou recesi. Podobně tomu bylo po roce 2008, kdy cena zlata během 3 let vzrostla ze 700 USD až na 1 900 USD za unci.• Naopak když začnou centrální banky sazby snižovat, aby tomuto negativnímu scénáři zabránily, budou klesající sazby živnou půdou pro růst cen drahých kovů. Pokud cena zlata při prudkém zvyšování úrokových sazeb pouze stagnovala, velmi pravděpodobně nás čeká významný růst cen drahých kovů při jejich dlouhodobém snižování.Cenu drahých kovů může v dalších týdnech tlačit nahoru také nový válečný konflikt v Izraeli. První dny tohoto běsnění bohužel ukazují, že nejspíš půjde o dlouhodobější konflikt. Ten se nyní odehrává v regionu Blízkého východu, který je strategický pro celosvětový trh s ropou a zemním plynem. Historicky se nabízí paralela mezi první a druhou ropnou krizí v 70. letech, kdy jednou z příčin první ropné krize byla Jomkipurská válka mezi Izraelem a arabskými státy, která měla za následek významný růst cen drahých kovů.

Podle všeho se nyní nacházíme v závěru aktuální cenové korekce na drahých kovech. Velmi pravděpodobně jsme cenové minimum viděli v pátek 6. 10. 2023. Technicky je zlato připraveno k růstu a má prostor vytvořit nová historická maxima.Investice do fyzických drahých kovů je vzhledem k výše uvedeným rizikům nejen strategická, ale také velmi dobře načasovaná. Věřím, že bezpečí fyzických drahých kovů nám pomůže v nadcházejících letech své peníze nejen ochránit, ale díky předpokládanému budoucímu růstu cen také velmi zajímavě zhodnotit.

Autor: Martin Sluka

Proces zpětného výkupu | Aurum Bohemica

Čas od času přichází okamžik, kdy je investor nucen proměnit své investice v hotovost, ať už částečně či celou hodnotu investice. Nastává tak proces zpětného výkupu. Jak takový výkup probíhá ukáže následující článek.

Hned na úvod je třeba připomenout základní pravidlo investování, kterým je správná diverzifikace portfolia. V okamžiku, kdy vám například přestane fungovat spotřebič nebo plánujete dovolenou, je vhodné mít k dispozici alespoň část hotovosti. Pokud tuto rezervu připravenou nemáte, nezoufejte. Jako rezerva může posloužit např. 31,1g investiční zlatý slitek Argor Heraeus SA

Jestliže uvažujete o investici do drahých kovů, smýšlíte správě. Je však vhodné zvážit správné rozložení. Například investujete-li do 250g investiční zlatý slitek Argor Heraeus SA cca 350 tis., pak je nesmysl prodávat celou cihlu pouze pro potřeby nefunkčního spotřebiče. Mnohem větší smysl dává investice v podobě nákupu 250g investiční zlatý slitek Argor Heraeus SA a k tomu např. 4 ks 31,1g investiční zlatý slitek Argor Heraeus SA. V případě potřeby tak může dojít k výkupu pouze 1 ks zlatého investičního slitku 31,1 g, který je vysoce likvidní; a není tak potřeba prodávat celou 250g cihličku.

Proces výkupu je velmi jednoduchý. Pro věrné zákazníky Aurum Bohemica vždy garantujeme aktuální výkupní cenu, která je uvedena u daného produktu:

 

 

Stejně tak, jako prodejní, tak i výkupní ceny se mění přibližně každou hodinu v závislosti na ceně kovu na světových trzích.

Pro snadnější komunikaci se doporučuje využít VÝKUPNÍHO FORMULÁŘE. Do "Výkupního formuláře" lze vstoupit prostřednictvím prokliku přímo u výkupní ceny produktu (pokud se tedy jedná o produkt, který máme aktuálně v prodeji).

 

 

V případě, že produkt skladem není, můžete využít VÝKUPNÍ FORMULÁŘ v sekci „výkupní podmínky“; viz. odkaz na ikoně.

Vyplněním výkupního formuláře se prodávající vyhne případným nedorozuměním, zda zboží vykupujeme či nikoliv.

Společnost Aurum Bohemica garantuje svým zákazníkům, kteří zboží zakoupili od nás, zpětný odkup investičních zlatých a stříbrných slitků, cihel a mincí, které jsou uvedeny v naší nabídce, bez procentuální srážky. „Výkupní podmínky jsou platné za předpokladu, že investiční produkt splňuje veškeré náležitosti. Investiční produkt nesmí být poškozen, zoxidován a současně investiční slitek musí obsahovat certifikát pravosti, který nesmí být nijak poškozen.“

Zákazník přinese zboží, které si přeje prodat. Obchodní specialista ověří pravost daného zboží; a uvede zákazníkovi aktuální výkupní cenu.

Následně je sepsána „výkupní smlouva“, která obsahuje především:

  • Identifikaci prodávajícího (Jméno a příjmení)
  • Číslo občanského průkazu prodávajícího, popř. jiný ID – prodávající musí být starší 18-ti let
  • Kontaktní údaje (emailová adresa i telefonický kontakt)
  • Informaci, zda je prodávající politicky exponovanou osobou
    • Politicky exponovaná osoba je každá fyzická osoba, která je nebo byla ve významné veřejné funkci s celostátním nebo regionálním významem, a její osoby blízké.
  • Dále číslo bankovního účtu prodávajícího, na který se bude poukazovat dohodnutá částka.

Bankovní převod zpravidla trvá maximálně do 5-ti pracovních dní.

Další možností platby za výkup je výplata v hotovosti přímo na prodejně až do výše Kč 270.000,- dle aktuálních možností dané provozovny.

Výkupní smlouva také obsahuje informaci, že kupující zkontroloval správnost výrobku, který je vhodný k dalšímu prodeji a podpisem smlouvy za něj přebírá odpovědnost. Podpisem smlouvy tak zboží přechází do majetku kupujícího (resp. v okamžiku vyplacení sjednané částky). Smluvní strany mohou kdykoliv v průběhu výkupního procesu, tedy před podpisem smlouvy, od obchodu odstoupit bez udání důvodu.

Společnost Aurum Bohemica nabízí také možnost korespondenčního výkup, viz. web Aurum Bohemica.

Aurum Bohemica nevykupuje zejména:

  • zlomkové zlato
  • řetízky či jiné šperky
  • medaile a mince v kombinaci se sklem

 

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

====================

Zdroje:
[1] Aurum Bohemica [online]. [cit. 2023-06-19]. Dostupné z: https://www.aurumbohemica.cz/
[2] PEP Check. AML Solutions [online]. [cit. 2023-06-19]. Dostupné z: https://www.pepcheck.cz/

Stříbrná pamětní mince Tatra 603

Automobil Tatra 603 patří neodmyslitelně k životu éry konce minulého století. Většinou prominenti tehdejší doby byly pasažéry těchto nádherných, vzduchem chlazených osmiválců. Pomyslným vstupem do Síně slávy se dočkala Tatra 603 díky ztvárnění vítězného návrhu Petry Brodské, DiS na stříbrných pamětních mincích ČNB.

Historie automobilu Tatra 603

Jeden z nejúspěšnějších modelů kopřivnického závodu Tatra byl model Tatra 600 Tatraplan, který je předchůdcem oblíbeného modelu Tatra 603. Za dobu svého vývoje prošla „šestsettrojka“ celou řadou inovací. Na prvním obrázku je zobrazena maketa vozu Tatra 603 z roku 1955, na němž jsou patrné jisté rysy svého předchůdce.

 

Provedení Tatry z roku 1959 se vyznačovalo výraznými třemi předními světly ve středu, oproti pozdějšímu modelu z roku 1969 se dvěma páry světel na obou stranách. Tato dominanta přední masky dávala automobilu různé přezdívky.

 

Prototypy

Díky popularitě T603 vznikaly návrhy na její alternativy. Vznikaly tak méně zajímavé návrhy, jako mikrobus s označením T603MB či valník s označením T603NP.

Méně známý je prototyp slavné „šestsettrojky“, jejíž měl být pokračovatelem, vznikal mezi léty 1962 a 1963 a neslo označení Tatra 603A. Avšak fanoušci Tatry 603 nakonec litovali rozhodnutí vedení závodu, že toto vozidlo do sériové výroby nezařadí.  

Dalším zajímavým prototypem se stala verze Coupé s označením Tatra 603X. Díky nadšencům z Bratislavy, kteří využili spolupráce s autorem původního nákresu automobilu, i tento model spatřil světlo světa. Tatra 603X byla navrhována právě ve slovenské pobočce závodu Tatra v období mezi 1963 až 1967.

Mincovní zpracování

Osobní automobil Tatra 603

V říjnu 2021 vypsala Česká národní banka ceny na výběr návrhu stříbrné pamětní mince v hodnotě Kč 500,- s motivem legendárního vozu Tatra 603. Do výběrového řízení se přihlásilo 16 výtvarníků s celkem 28 sádrovými předlohami. Odborná výběrová komise byla doplněna o paní Mgr. Michaelu Bortlovou, kurátorkou muzejních sbírek Technického muzea TATRA v Kopřivnici. Po zvážení postoupila komise do třetího závěrečného kola 5 návrhů, které komise ocenila finanční odměnou. Vítězným modelem s doporučením na realizaci se stal návrh Petry Brodské, DiS za: „Za vynikající ztvárnění automobilu Tatra 603 na lícní i rubové straně a všech jeho detailních prvků včetně technických výkresů.“ Zobrazená Tatra je dle modelu z roku 1959.

Technické parametry:

Nominální hodnota mince

500 Kč

Autor reverz i averz

Petra Brodská, DiS

Hmotnost

25 g

Průměr

40 mm

Síla

2,6 mm

Materiálové složení

Ag 925/Cu 75

Provedení

BK; PROOF

Emisní náklad

Maximální limit 30.000 ks (v součtu BK i PROOF)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cyklus „Slavné dopravní prostředky“

Lokomotiva Škoda 498 Albatros

Tyto pamětní pětisetkoruny vychází v rámci tematického cyklu „Slavné dopravní prostředky“. Tato série má nejen připomínat oblíbené dopravní prostředky, ale každá z těchto mincí se vyznačuje určitou technickou zvláštností. Prvotní mince pětisetkoruny, která doposud vyšla je motiv Lokomotivy Škoda 498 Albatros, viz. odkaz na obrázku. Tato mince je specifická svým provedením v podobě hologramu. Autorem reverzu i averzu je mladý talentovaný medailér Asamat Baltaev, DiS. Mince byla emitována v nákladu pouhých 5.700 ks v běžném provedení; a 12.000 ks v kvalitě PROOF. Cena této mince se v současné době vyšplhala až na hodnotu kolem Kč 20.000, -!!!

Motocykl Jawa 250

Další v pořadí byla emitována mince s motivem motocyklu Jawa 250 „kývačka“ (viz. odkaz v obrázku), což byl nástupce oblíbeného „péráku“. Pro větší autentičnost zobrazeného motocyklu je použit červený a černý syntetický smalt. Tato mince byla vydána v běžné kvalitě v nákladu 9.877 ks a v provedení PROOF 20.123 ks. Po této mince je velká poptávka, nejen díky oblíbenosti celého cyklu, ale především zpracováním motivu mince. Autorkou návrhu je Petra Brodská, DiS., které se podařilo výborně zachytit detaily tohoto technického skvostu.

Celá série zahrnuje celkem 5 mincí. Očekávané jsou návrhy Tramvaje ČKD Tatra T3, která je plánovaná na červen 2024. Sběratelé cyklu „Slavné dopravní prostředky“ napjatě očekávají, jaká technická zajímavost bude aplikována v provedení mince. Zadání vypsané odměny obsahuje poznámku: „Mince bude technicky ozvláštněna aplikací jiných kovů do částí motivu tramvaje“, což naznačuje, že lze očekávat opět milé překvapení v podobě zvláštnosti mince.

Poslední stříbrnou pamětní pětisetkorunu ze série „Slavné dopravní prostředky“ bude cvičný letoun Aero L-39 Albatros s plánovanou emisí v červnu 2025.

Každá z těchto pamětních mincí je opatřena certifikátem České národní banky (tištěno ve spolupráci s Nakladatelstvím TITANIC), který je však samostatně neprodejný. Také hodnota mince bez certifikátu se výrazně snižuje, proto doporučujeme uchovat mince včetně certifikátu.

 

Kde a jak objednat

Plánovaná emise stříbrné pamětní pětisetkorunové mince je 14. 6. 2023. Nicméně již nyní bychom rádi naše zákazníky pozvali k možnosti rezervace této mince, ať už v provedení běžné kvality či PROOF. Určitě je se na co těšit.

 

 

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

=======================================

Zdroje:
[1] Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Tatra 603 [online]. c2023 [citováno 27. 04. 2023]. Dostupný z WWW: <https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Tatra_603&oldid=22596564>
[2] 1959 Tatra 603-1 − černá s tmavě červenými sedačkami − Foxtoys 1:18. www.chytrekostky.cz [online]. [cit. 2023-04-27]. Dostupné z: https://www.chytrekostky.cz/domu/847-1959-tatra-603-1-cerna-s-tmave-cervenymi-sedackami-foxtoys-118.html?search_query=tatra+603&results=8
[3] Tatra 603 (1969) 1:43 - Červená Tmavá. Www.retro-auta.com [online]. [cit. 2023-04-27]. Dostupné z: https://www.retro-auta.com/Tatra-603-1969-1-43-Cervena-Tmava-d657.htm?tab=description
[4] 1:43 Tatra 603 (1969) - Stříbrná Metalíza. www.mn-modelar.cz [online]. [cit. 2023-04-27]. Dostupné z: https://www.mn-modelar.cz/1-43-tatra-603-1969-stribrna-metaliza-902093200
[5] ČNB. PSM s vloženým prvkem „Osobní automobil Tatra 603“ [online]. 2023 [cit. 2023-04-27]. Dostupné z https://www.cnb.cz/cs/bankovky-a-mince/numizmatika/plan-emise-2021-2025/psm_500/psm-s-vlozenym-prvkem-osobni-automobil-tatra-603/
[6] ČNB. P500 Kč Tematické zaměření – „Slavné dopravní prostředky“ [online]. 2023 [cit. 2023-04-27]. Dostupné z https://www.cnb.cz/cs/bankovky-a-mince/numizmatika/plan-emise-2021-2025/
[7] ČNB. P500 Kč Tematické zaměření – „Slavné dopravní prostředky“ [online]. 2023 [cit. 2023-04-27]. Dostupné z https://www.cnb.cz/cs/bankovky-a-mince/numizmatika/plan-emise-2021-2025/

Představujeme minci „korunovaný“ Charles III.

Po řadu desetiletí se milovníci mincí Velké Británie, resp. mincí vydávaných v rámci Commonwealthu, setkávali s portrétem Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Jejím skonem a následným nástupem na trůn Jeho Veličenstva Karla III. se budeme setkávat s novou podobou oblíbených mincí. V následujícím článku si připomeneme portréty královny Alžběty II. a představíme vyobrazení Jejího Veličenstva Karla III.

V minulém roce nás po dlouhých letech vladaření opustila Její Veličenstvo královna Alžběta II., která v čele Commonwealthu stála úctyhodných 70 let, čímž se stala nejdéle vládnoucím panovníkem světa. Zároveň se tak nejen sběratelům mincí naskytla možnost setkat se s několika vyobrazeními královny od různých autorů.

Alžběta II. se stala královnou ve svých 25-ti letech dne 6. února 1952 záhy po úmrtí svého otce Jiřího VI. Korunována byla 2. června 1953. Její první vyobrazení ztvárnil sochař Mary Gillick kde je Alžběta vyobrazena v mladistvém věku a bez královské koruny. Tento portrét byl užíván v mnoha zemích Commonwealthu.

 

Portrét Alžběty II. od Mary Gillicka (1953)

 

V roce 1964 byl vybrán vítězný návrh akademického sochaře Arnolda Machina ztvárněním portrétu mladé královny Alžběty, který byl následně zaveden v roce 1968 a to až do roku 1984. Tento portrét byl používán pro všechny britské mince; v roce 1964 na mincích Rhodesie, od roku 1965 do1985 na mincích Kanady, v Austrálii od 1966 do roku 1984; na Novém Zélandu od roku 1967 do 1985.

 

Portrét Alžběty II. od Arnolda Machina (1968)

 

Alžbětin portrét Raphaela Makloufa, který zdobil mince od roku 1985 do 1997 vyobrazoval Její Veličenstvo královnu jako nestárnoucí a královský symbol. Na krku je také možno spatřit iniciály autora doplněné písmenem D, tedy RDM.

 

Portrét Alžběty II. od Raphaela Makloufa (1985-1997)

 

Výrazné iniciály IRB obsahuje zobrazení královny v jejím pokročilejším věku, které bylo představeno v roce 1998. Majestátnost a úcta vyzařují z tohoto portrétu, který byl v platnosti až do roku 2015.

 

Portrét Alžběty II. od Iana Rank-Broadleyho (1998)

 

Poslední vyobrazení Jejího Veličenstva královny Alžběty II., jehož autorem je Jody Clark, představila The Royal Mint v roce 2015.

 

Portrét Alžběty II. od Jody Clarka (2015)

 

Po úmrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II. v roce 2022 se stal panovníkem Commonwealthu Jeho Veličenstvo král Karel III. Autorem jeho portrétu na mincích je Martin Jennings a začala tak nová éra mincí ve Spojeném království. Nicméně korunovace Jeho Veličenstva krále Karla III. je naplánována na 6. května 2023. Z tohoto důvodu jsou již v oběhu mince, které zobrazují krále Karla III. bez královské koruny s letopočtem 2023. Zajímavostí na trhu, snad i malou raritou, se tak staly mince s vyobrazením Jejího Veličenstva královny Alžběty II. s letopočtem 2023. Tato situace nastala díky výrobnímu plánu The Royal Mint, která od cca poloviny roku začala razit mince s královnou Alžbětou s ročníkem 2023. Náhlým skonem Jejího Veličenstva královny Alžběty II. se musel změnit výrobní plán a zahájila se ražba mincí s podobou Jeho Veličenstva krále Karla III. bez koruny.

 

Portrét Jeho Veličenstva krále Karla III. od Martina Jenningse

 

Jak bylo zmíněno výše, korunovace Jeho Veličenstva krále Karla III. je plánována na 6. května 2023. U příležitosti této události připravila The Royal Mint pamětní minci v hodnotě 5 liber.

 

5 librová mince u příležitosti korunovace Jejího Veličenstva krále Karla III.

 

Milovníci britských mincí tak mají příležitost doplnit svoje sbírky o nové tituly i o celou řadu pamětních mincí, vyražených k této výjimečné události.

 

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

==================================

Zdroje:
[1] Five Portraits of Her Late Majesty Queen Elizabeth II. www.royalmint.com [online]. [cit. 2023-04-13]. Dostupné z: https://www.royalmint.com/stories/currency/five-portraits-of-her-majesty-queen-elizabeth-ii/ 
[2] His Majesty The King’s Official Coinage Portraitive Portraits. www.royalmint.com [online]. [cit. 2023-04-13]. Dostupné z: https://www.royalmint.com/stories/collect/his-majesty-the-kings-official-coinage-portrait/

Pravidla obchodování s investičními kovy

Jak to tedy vlastně je?

Mnozí z nás přivykli na situaci, kdy objednáváme zboží přes internet, ať už se jedná o oblečení, potraviny či například elektroniku. Stane se, že zákazník si přidá položku do košíku, objedná, ale zboží následně nevyzvedne, popřípadě chce zboží vrátit. Se stejnou praxí se setkáváme i v kamenných obchodech, kdy zakoupíte například kalhoty a když doma zjistíte, že vám nesedí, rozhodnete se je vrátit. Jak to ale funguje na trhu s investičními kovy? Pojďme se podívat na několik důležitých faktorů.

Pro komplexnější informace začneme přehledem důležité legislativy. Obchodování s investičními kovy podléhá několika legislativním předpisům, především pak zákonu  č. 256/2004 Sb., (ZPKT) , ze kterého vyplývá, že zlato jako fyzická komodita není investičním nástrojem ve smyslu §3 výše zmiňovaného zákona. Obchodování se zlatem probíhá formou nákupu a prodej za aktuální ceny s fyzickým vypořádáním (přímo či nepřímo).
Definice komodity „investiční zlato“ je obsažena v zákoně č. 235/2004 Sb., Zákon o dani z přidané hodnoty (v platném znění), konkrétně v §92 Zvláštní režim pro investiční zlato.

Investičním zlatem se rozumí:
a) zlato připouštěné na světové trhy zlata ve tvaru uzančních slitků v podobě cihly nebo destičky s
1. vlastním číslem,
2. ryzostí nejméně 995 tisícin,
3. hmotností připouštěnou na těchto trzích a
4. označením výrobce, ryzosti a hmotnosti

b) zlaté mince, které
1. mají ryzost nejméně 900 tisícin,
2. byly vyraženy po roce 1800,
3. jsou nebo byly v zemi svého původu zákonným platidlem,
4. jsou obvykle prodávány za cenu, která nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 %.

Limit pro přijetí hotovosti 

Při uzavření obchodu a následné platby je obchodník povinen řídit se ustanovením §4 Zákona č. 254/2004 Sb.
1. Poskytovatel platby, jejíž výše překračuje částku 270 000 Kč (dále jen „limit“) je povinen provést platbu bezhotovostně. Jedná se o denní limit.
2. Příjemce platby, jejíž výše překračuje limit, nesmí tuto platbu přijmout, jestliže nebyla provedena bezhotovostně.
3. Platba v cizí měně se pro účely tohoto zákona přepočte na koruny české směnným kursem devizového trhu vyhlášeným Českou národní bankou a platným ke dni provedení platby.
4. Do limitu se započítávají všechny platby v české i cizí měně, provedené týmž poskytovatelem platby témuž příjemci platby v průběhu jednoho kalendářního dne.

Uzavření obchodu v e-prostředí

Od 6. 1. 2023 nabyl účinnosti zákon č. 374/2022 Sb. , kterým se mění Zákon o ochraně spotřebitele zároveň s Občanským zákoníkem. Paragraf 1826a toho zákona uvádí: „Podnikatel zajistí, aby spotřebitel vzal při objednávce výslovně na vědomí, že se zavazuje k zaplacení. Je-li objednávka činěna použitím tlačítka nebo obdobného ovládacího prvku, musejí být označeny snadno čitelným nápisem „Objednávka zavazující k platbě“ nebo jinou odpovídající jednoznačnou formulací.“
Znamená to tedy, že pokud zákazník objedná zboží přes e-shop, je zároveň vázán k uhrazení objednávky. Tentýž zákon rovněž ukládá povinnost převzetí objednávky, je-li doručována kurýrem či poštou. Pokud zákazník objednávku stornuje, platí výše uvedený příklad a zákazník musí počítat s případnými sankčními poplatky, které může obchodník účtovat.
Rovněž je stanovena lhůta předání zboží a zároveň převzetí zboží na 30 dní. Pokud zákazník v této lhůtě zboží nepřevezme, vystavuje se riziku sankčního poplatku (dle obchodních podmínek jednotlivých prodejců).

Odstoupení od smlouvy

Nezřídka se setkáváme se zákazníky, kteří nakoupili investiční kov v určitém okamžiku, za konkrétní cenu, která se však v okamžiku fyzického převzetí kovu může lišit. Zákazník má tak tendenci objednávku stornovat a koupit kov za výhodnější cenu.

Dle ustanovení §1837 písm. b) Zákona č. 89/2012 Sb. „Spotřebitel nemůže odstoupit od smlouvy o dodávce zboží nebo služby, jejichž cena závisí na výchylkách finančního trhu nezávisle na vůli podnikatele a k němuž může dojít během lhůty pro odstoupení od smlouvy."

Pro snadnější představu uvádíme příklad: Kupující zakoupí na burze akcii za určitou cenu, avšak cca za 1 hodinu se cena akcie klesne. V daném okamžiku tak kupující mohl nakoupit za výhodnějších podmínek. Nelze však akcii „vrátit“ za starou cenu a opětovně koupit za cenu nižší. Jedinou možností je zpětný výkup akcie a následná koupě akcie za výhodnější cenu. Nicméně tato transakce je velmi nevýhodná, jelikož výkupní cena bývá výrazně nižší než pořizovací; rozdíl v ceně by tak pravděpodobně nepokryl případný profit ze zakoupení akcie za výhodnější cenu. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že zákazník má pouze svá práva, má také své povinnosti. Nicméně není třeba se ničeho obávat, jedná o naprosto přirozené skutečnosti, které jsme vám v tomto článku zrekapitulovali.

 

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

==================================

Zdroje:
[1] Zákon č. 256/2004 Sb., Zákon o podnikání na kapitálovém trhu (ZKPT). In: Sbírka zákonů. 30. 4. 2004, částka 84/2004.
[2] Zákon č. 235/2004 Sb., Zákon o dani z přidané hodnoty. In: Sbírka zákonů. 23. 4. 2004, částka 78/2004
[3] Zákon č. 254/2004 Sb., Zákon o omezení plateb v hotovosti a o změně zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů: In: Sbírka zákonů. 22. 3. 2012. částka 33/2012
[4] Zákon č. 374/2022 Sb., Zákon, kterým se mění zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů: In: Sbírka zákonů. 7. 12. 2022. částka 170/2022
[5] Zákon č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník In: Sbírka zákonů. ročník 2004, 83/2004

Cena zlata pokořila hranici 2000 USD za trojskou unci

Po celé řadě negativních zpráv o potížích světových bank, nejprve na americkém kontinentu, poté v Evropě (Credit Suisse, Deutsche Bank), opět cena zlata vystoupala na své letošní maximum. Predikce vývoje ceny zlata z konce minulého roku se tak naplnily.

Finanční trh byl ohromen množstvím informací o potížích nejprve amerických bank a následně švýcarské Credit Suisse, o kterém jsme Vás informovali v předchozím článku. Následovalo oznámení o problémech německé Deutsche Bank. Většina investorů cítila jisté napětí na finančním trhu a očekávala avízované zvýšení ceny investičního zlata.

Zveřejnění ekonomických údajů Spojených států amerických spustilo vlnu reakcí. Ministerstvo práce USA oznámilo pokles volných pracovních míst na trhu práce. Pokles také zaznamenávají americké podniky ve svých objednávkách. Řada podniků tak volá po snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému.

Většina těchto událostí se promítla do ceny investičních kovů. Výsledkem je úterní uzavření burzy COMEX na hodnotě 2 038,10 dolaru za unci, což je oproti dnešnímu dni nárůst o téměř 40 dolarů.

Celé situaci také nahrává oslabení dolaru. Cena zlata tak neúprosně míří ke svému maximu 2069 USD za trojskou unci. Je silný předpoklad, že se cena zlata nejen udrží nad hranicí 2000 USD, ale bude atakovat svoje maximum a bude vytvářet další letošní rekordy. „Některá slabá americká ekonomická data, která tlačila na index amerického dolaru a poslala výnosy amerického ministerstva financí směrem dolů, podpořila ceny zlata a stříbra.“ Komentuje situaci Jim Wickoff, z Kitco News.

Situace tedy napovídá, že bankovní krize ještě neskončila. "Současná krize ještě neskončila, a i když je za námi, bude to mít následky v příštích letech," napsal Generální ředitel JPMorgan Chase Jamie Dimon ve svém výročním poselství.

 

V návaznosti na výše uvedené informace je patrné, že zlato stále zůstává bezpečným přístavem ve světě financí. Nejistota na finančních trzích a světových ekonomikách nahrává investicím do zlata nejen jako ochrana proti inflaci, ale především jako ochrana případných rizik v době ekonomických nejistot.

 

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

 

=============================================

 

Zdroje:

[1] https://www.kitco.com/finance/futures/details.html?j1_module=futureDetail&popup=1&j1_symbol=GCM23&j1_override=&j1_region=

[3] GOLUBOVÁ, Anna. Cena zlata vyskočila o 40 dolarů a obchodovalo se nad 2 000 dolarů, protože Jamie Dimon varoval, že bankovní krize ještě neskončila. KITCO.com [online]. [cit. 2023-04-05]. Dostupné z: https://www.kitco.com/news/2023-04-04/Gold-price-jumps-40-to-trade-above-2k-as-Jamie-Dimon-warns-the-banking-crisis-is-not-over.html

Aktuální vývoj na zlatém trhu: Co se to děje?

Trhy v minulém týdnu zaznamenaly prudký nárůst ceny zlata. Díky nepříznivým informacím o úpadku některých amerických bank, ekonomických potížích druhé největší švýcarské banky Credit Suisse, dosáhlo zlato (XAU) na cenu přes 1.980 USD za trojskou unci z úrovně přibližně 1.830 USD.

Bankovní sektor ve Spojených státech
Ekonomické trhy byly ohromeny informací nejprve o krachu amerických Silicon Valley Bank (SVB) a následně Signature Bank. Silicon Valley Bank, která je 16. největší bankou ve Spojených státech s vazbami na technologický průmysl, informovala o potřebě dalšího kapitálu. Tato zpráva měla za následek paniku klientů a znejistění investorů, což mělo za následek zmiňovaný krach.


Cena zlata 9. března 2023

Zdroj: Kitco.com

 

I přes ujištění amerického prezidenta Joea Bidena o stabilitě amerického bankovního sektoru došlo k prudkému zvyšování cen zlata, která dosáhla úrovně 1989,30 USD za trojskou unci.

 

Cena zlata 17. března 2023
Živý žebříček zlata New York [Kitco Inc.]
Zdroj: Kitco.com

 

Finanční analytici ze společnosti S&P Global Ratings jsou však přesvědčeni, že by se run na banky a výběry hotovostí z amerických bank neměly dále rozšiřovat, a to i přes potíže dalšího amerického finančního podniku First Republic Bank.

 

Graf vývoje ceny zlata v uplynulých dnech

 

Credit Suisse
Další nepříznivá zpráva minulého týdne bylo oznámení Saudi National Bank, nejsilnějšího akcionáře banky Credit Suisse, o záměru neposkytnout švýcarské bance další kapitál, což mělo za následek až 30% pokles akcií této bankovní instituce. Credit Suisse byl považován za symbol stability na bankovním trhu, avšak finanční instituce se potýkala s odlivem hotovosti klientů. Situaci nakonec zachránila Švýcarská národní banka (SNB), která poskytne finančnímu domu půjčku ve výši 50 mld. CHF. Navíc se Credit Suisse zavázala odstranit nesrovnalosti ve svém účetnictví, což nevzbuzovalo příliš velkou důvěru investorů.

Kurz EUR vs US
Obchodníci naznačují, že z delšího časového období by mohly ceny EUR/USD nadále klesat, avšak současný trend napovídá, že by se mohla úroveň brzy zvýšit. „EUR /USD se během obchodního týdne kolísal nahoru i dolů, protože pokračujeme v testování 50týdenního EMA. V tuto chvíli to vypadá, že existuje spousta nesrovnalostí a nerozhodnosti, a myslím, že tomu tak bude i nadále. Pokud se propadneme pod posledních pár týdnů, pak je možné, že bychom mohli klesnout až na úroveň 1,03. Poté by se trh mohl podívat na úroveň parity, což by samozřejmě přitáhlo velkou pozornost.  Stále upřednostňuji pokles, protože Jerome Powell dal jasně najevo, že Federální rezervní systém zůstane nějakou dobu přísný a možná dokonce zpřísní úrokové sazby rychleji, než lidé původně mysleli, uvedl Matias Salord z FXSTREET.

 

Graf EUR vs USD

 

Závěrem
Celkové prognózy o dosažení ceny zlata na úroveň 2.000 USD za trojskou unci ze začátku tohoto roku se tak v pondělí 20. března naplnily. Aktuálně jsme svědky korekce na úrovni 1940 USD/oz, kde očekáváme postupný opětovný nárůst k hranici 1960 USD/oz.

 

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

===

Zdroje:
1) Interactive Gold Chart [online]. In: . 2023 [cit. 2023-03-18]. Dostupné z: https://www.kitco.com/charts/popup/au24hr3day.html
2) SALORD, Matías. Prognóza ceny zlata: XAU/USD získává více než 3 %, blíží se 2 000 USD [online]. In: . [cit. 2023-03-19]. Dostupné z: https://www.fxstreet.com/markets/commodities
3) LEWIS, Christopher. Páry v centru pozornosti tento týden – EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, AUD/USD, zlato, USD/CAD, AUD/JPY, USD/CHF [online]. [cit. 2023-03-19]. Dostupné z: https://www.dailyforex.com/forex-technical-analysis/2023/03/pairs-in-focus-this-week-march-12th-march-18th/192626
4) EUR/USD [online]. In: . [cit. 2023-03-19]. Dostupné z: https://www.dailyfx.com/eur-usd